Bp Jan Kopiec: Po tej nocy nic już nie jest takie samo

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 11.04.2020 23:17

Wigilia Paschalna w katedrze bez udziału wiernych. Biskup gliwicki zachęcał do obdarowywania się dobrem w tym trudnym czasie.

Bp Jan Kopiec: Po tej nocy nic już nie jest takie samo Liturgia Wigilii Paschalnej w gliwickiej katedrze. FB Katedra Gliwicka

Wieczorem w gliwickiej katedrze rozpoczęła się liturgia Wigilii Paschalnej. Ze względu na sytuację epidemii, niektóre jej obrzędy sprawowane były w nieco innej formie.

Ogień zapalony został nie na zewnątrz, ale w środku kościoła, w misie ustawionej przed prezbiterium. Od niego, w pogrążonej w mroku świątyni, zapłonął paschał, a następnie wszystkie świece.

Bp Jan Kopiec: Po tej nocy nic już nie jest takie samo   Zapalenie paschału, modlitwie przewodniczy bp Jan Kopiec. FB Katedra Gliwicka

- Ta noc, wyjątkowa, między ciszą grobu przytłoczonego wielkim kamieniem a okrzykiem zdumienia z powodu grobu pustego, zawiera wiele energii i dynamizmu. Każe nam bardzo mocno trzymać się usłyszanych dawno obietnic - powiedział bp Jan Kopiec, który przewodniczył liturgii.

Dodał, że zdumienie pustym grobem powinno stanowić nowy fundament dla naszego myślenia, a to wpłynąć na budowanie innego świata.

Homilia bp. Jana Kopca:

- Wyraźniej podczas dzisiejszego czuwania dostrzegamy wielkość daru Eucharystii. Między Ucztą Paschalną sprawowaną w Wielki Czwartek przed męką i śmiercią Pana Jezusa a tajemniczą nocą, po której nic już nie jest i nie będzie takie samo, rozpościera się zmiana epok. Przed egzystencją całej ludzkości rozpościera się zmiana perspektyw - podkreślił.

W tym roku czas przeżywania tych tajemnic jest trudny. - Mimo wszystkich utrzymujących się z powodu pandemii obaw w naszych sercach, o nasze zdrowie i życie, niech pojawi się też autentyczna radość. Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel, zaprasza nas w tę przejmującą noc na właściwy szlak naszych dziejów. Niech natchnie nas wolą obdarowywania się dobrem na wszelaki sposób. Ostatecznie przecież zwycięzcą jest nasz Zbawiciel.

Na zakończenie liturgii ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej, złożył świąteczne życzenia. - Niech to będzie piękny, dobry czas. Mimo wszystko. Tak po ludzku "mimo wszystko", bo przecież czas, który przeżywamy, jest z Bogiem - powiedział.

Życzenia ks. Bernarda Plucika:

Następnie, przy dźwięku bijących dzwonów katedry, bp Jan Kopiec udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem uczestniczącym w modlitwie w kościele i przed ekranami telewizyjnymi czy komputerowymi w swoich domach.

Jutro, w Niedzielę Wielkanocną, Msza św. w katedrze o 10.00. Transmisja rozpocznie się o 9.45 życzeniami biskupa gliwickiego.

Plan transmisji Mszy św. z gliwickiej katedry: