Bp Jan Kopiec: Może lepiej byłoby zamilknąć, niż wyrzucać z siebie nieprzemyślane słowa

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 19.03.2020 20:04

W uroczystość św. Józefa biskup gliwicki przewodniczył Mszy św. w katedrze, transmitowanej przez TV Imperium.

Bp Jan Kopiec: Może lepiej byłoby zamilknąć, niż wyrzucać z siebie nieprzemyślane słowa Modlitwa w gliwickiej katedrze.

Dzięki przekazowi internetowemu w modlitwę mogli włączyć się diecezjanie. Bp Jan Kopiec zachęcał do wołania o wstawiennictwo św. Józefa, którego określił jako patrona milczącego, odpowiedzialnego i roztropnego.

- Wyjątkowy czas, jaki został nam zadany, kieruje nasze myśli ku gorliwemu poszukiwaniu pomocy w tej niełatwej sytuacji. Od wielu dni, a nawet tygodni, w naszej ojczyźnie słychać głośno stwierdzenia, że znajdujemy się w niebezpieczeństwie i nie potrafimy przełamać uczucia naszej bezradności - zauważył.

Kazanie bp. Jana Kopca:

Kazanie bp. Jana Kopca

Przypomniał kilka zaledwie fragmentów w Biblii, w których pojawia się postać św. Józefa. - Nie wypowiedział najprawdopodobniej żadnego chwytliwego słowa, żeby nie przytłumić dokonujących się wielkich wydarzeń. Przynajmniej ewangelista nie dysponował taką wiedzą, a nie chciał swoich przemyśleń wkładać w usta Józefa - zauważył bp Kopiec.

Odniósł to do sytuacji, w której jesteśmy obecnie. - Ileż w formułowanych przez nas refleksjach, jakie teraz dochodzą do nas, jest zwykłego plotkarstwa! Czy jest potrzebne i użyteczne takie zachowanie, byśmy temu ucha nadstawiali? Może lepiej byłoby zamilknąć jak Józef, niż wyrzucać z siebie nieprzemyślane słowa, w które ubieramy nasze niedojrzałe myśli - powiedział.

Jutro, w piątek transmisja Mszy św. o 8.00, natomiast o 18.00 odbędzie się Droga Krzyżowa.