Komunikat w sprawie koronawirusa

kc /gliwice.eu

publikacja 27.02.2020 17:52

Dobra, uspokajająca informacja jest taka, że w Gliwicach, w regionie, jak i w całej Polsce, nie potwierdzono żadnego przypadku zachorowania na COVID-19.

Komunikat w sprawie koronawirusa Ważne, żeby wdrażać odpowiednie do sytuacji postępowanie medyczne. Henryk Przondziono /Foto Gość

Prezydent Gliwic i członkowie kierownictwa miasta 26 lutego spotkali się ze Zbigniewem Bożkiem, Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Gliwicach oraz Tomaszem Wójcikiem, dyrektorem Centrum Ratownictwa Gliwice.

Najważniejsza dobra informacja jest taka, że w Gliwicach, w regionie, jak i w całej Polsce, nie potwierdzono żadnego przypadku zachorowania na COVID-19.

Dyrektor Bożek przekazał jednak ważne informacje dla mieszkańców Gliwic powracających z Chin, z północnych Włoch, Korei Południowej oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2  (aktualna lista krajów dostępna jest na stronach: who.int, ecdc.europa.eu, gis.gov.pl).

Jeśli ktoś był w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gliwicach (tel. stacjonarny 32 338 05 00, tel. alarmowy 666 227 205) lub zgłosić się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (wykaz oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych znajduje się na stronie pssegliwice.pis.gov.pl).

Nie należy zgłaszać się do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (przychodni) ani na izby przyjęć szpitali nie posiadających oddziałów zakaźnych!

Informacje dla podróżujących dostępne są pod adresami: pssegliwice.pis.gov.pl, gov.pl/koronawirus, gis.gov.pl.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię dotyczącą koronawirusa: 800 190 590.