Gliwice. Onkolodzy zastosowali terapię CAR-T cells. Pacjentka wraca do zdrowia

Agnieszka Skrzypczyk / Radio eM

publikacja 17.02.2020 15:55

Pani Jadwiga, rodowita chorzowianka, to pierwsza polska pacjentka poddana terapii CAR-T cells. To leczenie z wykorzystaniem zmodyfikowanych genetycznie komórek odpornościowych pacjenta. A zastosowali je onkolodzy z Narodowego Centrum Onkologii w Gliwicach.

Gliwice. Onkolodzy zastosowali terapię CAR-T cells. Pacjentka wraca do zdrowia Pani Jadwiga poddana terapii Car-T cells ma się coraz lepiej. io.gliwice.pl

Pierwsza pacjentka na gliwickiej onkologii poddana terapii CAR-T cells to pani Jadwiga, która chorowała na chłoniaka opornego na 3 serie chemioterapii. - Skuteczna okazała się dopiero ta nowoczesna forma immunoterapii - mówi prof. Sebastian Giebel z gliwickiej onkologii:

Operacja pani Jadwigi to była druga taka procedura w Polsce i trzecia w Europie Środkowo-Wschodniej. Pacjentka wraca do pełni sił:

Metoda jest bardzo kosztowna, bo leczenie jednego pacjenta wynosi ok. 1 mln 200 tys. zł.  Jest na razie stosowana w pojedynczych przypadkach w Gliwicach, Poznaniu i oddziale dziecięcym we Wrocławiu.