Bp Jan Kopiec: Pokój zawsze płynie ze spokojnego sumienia

Klaudia Cwołek

dodane 25.01.2020 21:21

Eucharystia w intencji ks. Jana Frenzla i wielu miechowiczan zamordowanych w 1945 r. przez Sowietów była częścią obchodów 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.

Bp Jan Kopiec: Pokój zawsze płynie ze spokojnego sumienia Bp Jan Kopiec poświęcił tablicę pamięci zamordowanego ks. Jana Frenzla. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Mszy w kościele Bożego Ciała w Miechowicach przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec, a uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele władz i stowarzyszenia Pro Fortalicum oraz kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

– Przychodzimy, by upamiętnić tamte trudne, tragiczne, smutne wydarzenia z ostatnich dni 1945 r., kiedy to wielu miechowiczan, wielu bytomian, na czele z księdzem wikarym naszej parafii Janem Frenzlem, zostało w sposób okrutny i niesprawiedliwy pozbawionych życia – mówił we wprowadzeniu do Eucharystii ks. proboszcz Henryk Oleś.

Bp Jan Kopiec: Pokój zawsze płynie ze spokojnego sumienia   Bp Jan Kopiec podczas kazania w kościele Bożego Ciała w Miechowicach. Klaudia Cwołek /Foto Gość

W kazaniu bp Jan Kopiec zauważył, że to bolesne doświadczenie jest wpisane w zbiorową pamięć.

– Nie zdołamy tego wymazać. Nie zdołamy tego absolutnie zapomnieć, bo z tego przecież składa się nasza wspólna świadomość – zauważył. Podkreślił przy tym, że nie chodzi tylko o wspominanie i zgłębianie prawdy historycznej, ale o wyciąganie wniosków, żeby każde kolejne pokolenie było mądrzejsze i bardziej odpowiedzialne.

Mówił także o nieskuteczności wieloletnich dyskusji o pokoju i zwrócił uwagę na potrzebę zmiany mentalności, bo wszyscy mają prawo czuć się obywatelami tej samej ludzkiej wspólnoty.

Bp Jan Kopiec: Pokój zawsze płynie ze spokojnego sumienia   Uczestnicy Mszy św. w 75. rocznicę Tragedii Miechowickiej. Klaudia Cwołek /Foto Gość

– Myślę, że nam wszystkim dzisiaj, we wspomnienie tej tragedii, udziela się nastrój bardzo poważny, w którym specjalnie do radosnego odnoszenia się ochoty nie mamy. Bo mimo upływu lat ból trwa, niezałatwione krzywdy domagają się chociażby wyjaśnienia. Tamte dramaty domagają się chociażby krótkiego, ale szczerego słowa „przepraszam”, że to się stało – powiedział bp Jan Kopiec.

Przywołał też postać św. Pawła Apostoła, którego nawrócenie świętowane jest w liturgii 25 stycznia, a który zrozumiał, że nieść pokój temu światu można tylko w imię Tego, z ręki Którego pochodzimy i do Którego wszyscy kiedyś wrócimy.

– Pokój zawsze płynie ze spokojnego sumienia, z tego, że jesteśmy na dobrej drodze, że nie czynimy niczego, co by się sprzeciwiało temu ważnemu odniesieniu do prawdy, którą trzeba ukochać i której trzeba być wiernym – mówił.

Kazanie bp. Jana Kopca:

Na zakończenie Mszy bp Jan Kopiec zwrócił się szczególnie do mieszkańców Miechowic, których bliscy, krewni, znajomi i sąsiedzi w tragedii 1945 r. stracili życie. Zachęcał ich do pokoju, prosząc o tworzenie wspólnoty ducha, o którą św. Paweł Apostoł zabiegał.

Bp Jan Kopiec: Pokój zawsze płynie ze spokojnego sumienia   Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz odsłania tablicę pamięci. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Po Mszy biskup gliwicki poświęcił tablicę pamięci zamordowanego ks. Jana Frenzla umieszczoną na ścianie budynku siedziby ProFort Centrum, którą odsłonił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym, podczas którego odczytany został Apel Pamięci.

Kolejnym punktem tej części obchodów było widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945”, w którym wystąpili aktorzy Cezary Żak i Lech Dyblik oraz ponad 30 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji i prawie 180 rekonstruktorów.

Przedstawili oni tragiczne wydarzenia ze stycznia 1945 r., gdy wkraczający do Miechowic żołnierze Armii Czerwonej dokonali wielu zbrodni na mieszkańcach tej niewielkiej wówczas gminy. Szacuje się, że w Tragedii Miechowickiej zginęło nawet 380 osób, ale do dziś nie udało się ustalić pełnej listy zamordowanych.

Bp Jan Kopiec: Pokój zawsze płynie ze spokojnego sumienia   Ściana pamięci. Klaudia Cwołek /Foto Gość