Były dowódca GROM do uczniów: Drzemie w was siła, z jakiej nie zdajecie sobie sprawy

SZ

publikacja 09.01.2020 16:23

Płk Piotr Gąstał odwiedził Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach.

Były dowódca GROM do uczniów: Drzemie w was siła, z jakiej nie zdajecie sobie sprawy - W GROM głowy używamy do myślenia - mówił płk Piotr Gąstał. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Wyjątkowego gościa mieli okazję spotkać i posłuchać uczniowie Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach. W czwartek uczestniczyli w spotkaniu z płk. Gąstałem, byłym dowódcą elitarnej jednostki GROM.

Pułkownik opowiadał młodzieży o historii GROM-u i odziedziczonych tradycjach legendarnych cichociemnych spadochroniarzy AK, a także o zasadach rekrutacji do jednostki i warunkach pracy żołnierzy. Przybliżał też kulisy wielu zagranicznych misji, w których brał udział.

- Jeżeli znajdziecie się w sytuacji zagrożenia życia, to są takie jednostki, które mają was bronić i ratować. Uwalniamy zakładników, rozbijamy grupy terrorystyczne, ewakuujemy polski personel placówek dyplomatycznych - tłumaczył. Jednocześnie podkreślił, że używana przez żołnierzy broń "jest narzędziem do czynienia pokoju, a nie do wyrządzania komuś krzywdy". - My, jako żołnierze, jesteśmy po to, żeby służyć wam i nie pozwolić was skrzywdzić, żeby bronić kraju oraz innych ludzi uciśnionych na świecie - zaznaczył.

Piotr Gąstał przypomniał, że zdarzają się ataki terrorystyczne na szkoły, w których uczniowie mogą być wzięci jako zakładnicy, dlatego tak ważna jest znajomość budynku, wyjść ewakuacyjnych i procedur działania w takich przypadkach.

Opisywał też mordercze treningi najlepiej wyszkolonych żołnierzy, przez które przechodzi się "siłą i godnością osobistą". - Kiedy nie ma już siły w nogach, ta siła jest w głowie, trzeba wykrzesać z siebie to drugie "ja". Wtedy nie wystarczy tylko motywacja, potrzebna jest determinacja, żeby zrobić to za wszelką możliwą cenę. Ta siła drzemie też w was i nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że w sytuacjach krytycznych potraficie z siebie wydobyć dużo więcej - przekonywał.

- Jak będziecie cokolwiek planować w swoim życiu, stwórzcie dobry plan tego, co chcecie zrobić. A nawet kilka planów - tak się robi w siłach specjalnych, gdy siadamy i robimy burzę mózgów, by z każdego planu wydobyć jego najsłabsze strony, bo one powodują zagrożenie dla naszego życia. Najlepszy plan jest najskuteczniejszy - stwierdził, omawiając taktykę przejęcia irackich platform wiertniczych w Zatoce Perskiej.

Po prelekcji zainteresowani uczniowie mogli przymierzyć broń płk. Gąstała, z którą walczył na misjach.

Kim jest płk Piotr Gąstał? Czytaj dalej na kolejnej stronie >>>

Piotr Gąstał urodził się w 1968 r. w Tarczynie. W 1988 r. ukończył Technikum Elektroniczne w Warszawie, gdzie dorastał. Rok później został powołany do odbycia służby wojskowej w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju. W 1991 r. zgłosił się do służby w Jednostce Wojskowej GROM. Pełnił ją tam na wielu stanowiskach w komórkach rozpoznania, operacyjnej i w zespołach bojowych. Należał też do zespołu mającego za zadanie stworzyć Grupę Łodzi Bojowych w GROM.

Na przestrzeni lat ukończył studia magisterskie na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Dyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW, kurs oficerski w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Kurs Oficerów Sił Specjalnych (SFOQC) w JFK Special Warfare Center and School w Fort Bragg w Stanach Zjednoczonych.

Pułkownik Gąstał brał udział w operacji "Przywrócić Demokrację" w Republice Haiti w 1994 r., w misji ONZ w byłej Jugosławii dwa lata później, w operacji pochwycenia pierwszego zbrodniarza wojennego na Bałkanach w 1997 r., w misji OBWE w Kosowie w 1999 r., gdzie wykonywał zadania ochrony osobistej szefa misji, ambasadora W. Walkera, w operacji "Iracka Wolność" w 2003 r. oraz - wspólnie z amerykańskim siłami specjalnymi z Navy Seals i Army Special Forces - w wielu operacjach mających na celu rozpoznanie i likwidację zagrożeń dla sił koalicyjnych.

Po powrocie do kraju w 2004 r. został wyznaczony do stworzenia Grupy Naprowadzania Lotniczego Wsparcia Ogniowego.

W latach 2005-2012 ukończył za granicą liczne elitarne kursy wojskowe oraz uzyskał stopień magistra nauk bezpieczeństwa narodowego w zwalczaniu terroryzmu, polityce i strategii w Naval Postgraduate School Monterey w Kalifornii.

W sierpniu 2011 r. płk Gąstał został wyznaczony przez ministra obrony narodowej na dowódcę Jednostki Wojskowej GROM. Stanowisko to pełnił do września 2016 roku.

W trakcie swojej służby uczestniczył w wielu ćwiczeniach, treningach i warsztatach taktycznych z partnerami z sił specjalnych USA, Europy i Afryki. Wielokrotnie doradzał w sprawach bezpieczeństwa i terroryzmu najważniejszym osobom w państwie. Wykładał też gościnnie na polskich uczelniach.

Za swoje zaangażowanie w służbę, działalność społeczną i współpracę międzynarodową płk Gąstał został odznaczony wieloma medalami, m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność, Gwiazdą Iraku, medalem "Za zasługi dla Policji", medalem Pro Patria, honorową odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz - na wniosek Kongresu Stanów Zjednoczonych - flagą USA.

Pułkownik Gąstał posiada stopień mistrzowski w karate. Jest żonaty i ma dwóch synów.


Biogram opracowany na podstawie: Fundacja Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS - www.stratpoints.eu.