Bytom. Wystawa śląskich i azjatyckich szopek bożonarodzeniowych

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 12.12.2019 22:34

W Muzeum Górnośląskim można oglądać szopki z Tajwanu, Filipin czy Wietnamu.

Bytom. Wystawa śląskich i azjatyckich szopek bożonarodzeniowych Wernisaż wystawy szopek w Bytomiu. Mira Fiutak /Foto Gość

W bytomskim muzeum otwarta została dzisiaj wystawa "W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki z Azji". To kolejna prezentacja śląskich betlejek z jego zbiorów w zestawieniu z szopkami odległymi nam kulturowo. W ubiegłym roku były to przedstawienia południowoamerykańskie, a wcześniej afrykańskie.

Muzeum Górnośląskie posiada ponad 20 pełnych kompletów betlejek, a oprócz tego zestawy figurek czy stajenki. W tym roku na wystawie pokazano też gwiazdy kolędnicze. Natomiast szopki pochodzące z Azji zostały wypożyczone z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

- O miejscu pochodzenia przypominają azjatyckie rysy twarzy figurek i stroje nawiązujące do ludowych. W jednej szopce mamy nietypowe przedstawienie Matki Bożej, która leży obok Dzieciątka, co u nas jest niespotykane. W innej jego twarz zwrócona jest w kierunku Maryi i Józefa, a nie w naszą stronę, jak w naszych betlejkach - wyjaśnia kurator wystawy Anna Jurczyk.

Bytom. Wystawa śląskich i azjatyckich szopek bożonarodzeniowych   Wystawa śląskich i azjatyckich szopek bożonarodzeniowych. Mira Fiutak /Foto Gość

Szopki wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak tykwa, trawa, kora czy drewno. Są też przedstawienia miniaturowe, które na wystawie można oglądać przez szkło powiększające.

- Szopki te były kupowane przez szwajcarskich artystów, którzy, jeżdżąc po świecie, stale powiększali tę kolekcję. W 2005 roku podarowali ją muzeum w Kielcach. A jest duża, bo liczy około 200 szopek z całego świata - mówi kurator wystawy.

Ekspozycjom tym towarzyszą nietypowe aranżacje nawiązujące do regionu świata, skąd pochodzą szopki. W tym roku znalazł się też śląski pokój, ze stołem zastawionym do wieczerzy wigilijnej i rodzinnymi zdjęciami sprzed lat - wyciągniętymi ze zbiorów muzeum i domowych albumów.

Wystawa prezentowana będzie do 2 lutego w Muzeum Górnośląskim przy ul. Korfantego 34.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, wstęp jest bezpłatny. Natomiast 22 grudnia o 14.00 muzeum zaprasza na zwiedzanie z oprowadzaniem przez kuratora. Kolejne będzie 12 stycznia.