Jak uniknąć podróbek szczęścia? Jak nie stać się "zwierzobożkiem"?

SZ

publikacja 09.11.2019 17:02

O tym mówią małżeństwom, rodzinom i młodzieży ks. Marek Dziewiecki oraz Rafał Porzeziński na II Forum Rodziny w Bytomiu.

Jak uniknąć podróbek szczęścia? Jak nie stać się "zwierzobożkiem"? Ks. dr Marek Dziewiecki podczas konferencji na II Forum Rodziny w Bytomiu. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

U jezuitów w Bytomiu rozpoczęły się najważniejsze wydarzenia w ramach II Forum Rodziny. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Ku wolności". Prolog wydarzenia odbył się już w październiku - wtedy małżonkowie i narzeczeni spotkali się na randce z warsztatami i koncertem.

W głównej części gośćmi byli ks. Marek Dziewiecki - psycholog, publicysta i rekolekcjonista uznany szczególnie za pracę z młodymi ludźmi i małżeństwami, oraz Rafał Porzeziński, dziennikarz i trener terapii uzależnień, prowadzący społeczny talk-show "Ocaleni" w TVP. Wydarzenia potrwają cztery dni, do 12 listopada.

- Podczas spotkań próbuję pokazać, kim jest człowiek i dlaczego nie potrafimy cieszyć się z tego daru, jakim jest wolność. Chociaż każdy z nas jest stworzony ze zdolnością do bycia wolnym i myślącym, to wielokrotnie wyrzekamy się obu tych cech i łapiemy się na jakieś podróbki szczęścia, uzależniając się od różnych zachowań, substancji czy nawet osób - mówił przed spotkaniem Rafał Porzeziński w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

- Ale oprócz tego, podczas spotkań chcę zwrócić uwagę na to, że każdy z nas jest kochany nieodwołalnie, bezinteresownie i ponad życie. Myślę, że dla każdego człowieka taka informacja jest doskonałą i wystarczającą porcją paliwa do tego, żeby zacząć żyć sensownie. Co równie istotne, każdy z nas jest zaproszony do ciągłego rozwoju bez względu na to, czy ma lat 7 czy 77. Ten ciągły rozwój jest konieczny nie tylko do bycia szczęśliwym, ale dlatego, że bez postępu nie tylko nie stoimy w miejscu, ale potworniejemy - zaznacza.

Na swojej pierwszej konferencji dla katechetów ks. Marek Dziewiecki mówił m.in. o wypaczonym pojmowaniu człowieczeństwa. Jak zauważył, niektórzy ludzie - często także dzieci - swoją wolnością usprawiedliwiają spełnianie wszystkich popędów ciała, co prowadzi do zezwierzęcenia. Inni z kolei są tak pewni nieomylności swojego rozumu, że stawiają się na miejscu Boga, a nawet ponad Nim. Gdy zaś ktoś łączy obie te cechy, staje się "zwierzobożkiem".

W programie drugiej edycji Forum Rodziny w Bytomiu znalazły się m.in. rekolekcje dla małżeństw, konferencje i świadectwa, spotkania dla rodziców, nauczycieli i wychowawców uzależnionych dzieci czy prelekcje dla uczniów szkół średnich.

Pełny plan wydarzeń znajdziesz TUTAJ.