Czy wielkanocne procesje konne zostaną wpisane na listę dziedzictwa kulturowego?

kc /pap /gliwice.eu

publikacja 03.11.2019 15:28

W parafii w Gliwicach-Ostropie wkrótce odbędą się konsultacje społeczne, na które zaproszone są wszystkie osoby, instytucje oraz wspólnoty zainteresowane inicjatywą.

Czy wielkanocne procesje konne zostaną wpisane na listę dziedzictwa kulturowego? Wielkanocna procesja konna w Ostropie w 2016 roku. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Spotkanie w sprawie wpisania procesji na listę dziedzictwa kulturowego zaplanowano 23 listopada o 11.00 (ul. Nauczycielska 1).

Swój udział można zgłaszać do niedzieli 10 listopada na adres: amucha@nid.pl.

Konsultacje rozpoczął Narodowy Instytut Dziedzictwa. Są one bardzo ważne, bo żeby wniosek o wpisanie na listę dziedzictwa kulturowego mógł być zaakceptowany, potrzebna jest m.in. tzw. deklaracja depozytariuszy, czyli różnych środowisk, osób i instytucji, pielęgnujących tradycję konnych procesji wielkanocnych i zaangażowanych w ich organizację. Chodzi o to, by treść wniosku dobrze odzwierciedlała zaangażowanie śląskiej społeczności w doroczne procesje, będące częścią wielkanocnych obchodów.

Procesje konne mają kilkuwiekową tradycję, która do dziś kultywowana jest w okolicach Raciborza - w Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Raciborzu-Sudole oraz w Zawadzie Książęcej i Gliwicach-Ostropie. Od kilku lat reaktywowana procesja odbywa się także w gminie Pilchowice niedaleko Gliwic – między wsiami Żernica i Nieborowice.

Ochrona niematerialnego dziedzictwa, jakim mogą stać się konne procesje, zakłada m.in. gromadzenie związanej z nimi dokumentacji (źródła archiwalne, materiały ikonograficzne, historia mówiona), prowadzenie badań naukowych oraz wykorzystanie ich efektów m.in. do edukacji i popularyzacji tego wydarzenia. Możliwa jest też akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz zachowania tej wielkanocnej tradycji.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Na listy międzynarodowe UNESCO mogą być wpisane tylko takie elementy dziedzictwa, które wcześniej znajdą się w rejestrze krajowym.

Czy wielkanocne procesje konne zostaną wpisane na listę dziedzictwa kulturowego?   Procesja w 2018 roku. W tle kościół parafialny w Ostropie. Szymon Zmarlicki /Foto Gość