Gliwice. 300. rocznica poświęcenia kościoła w Łabędach

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 22.09.2019 15:49

- Chrześcijaństwo jest religią bardzo mocno zakorzenioną w historii - powiedział bp Jan Kopiec podczas uroczystości w Gliwicach-Łabędach.

Gliwice. 300. rocznica poświęcenia kościoła w Łabędach Modlitwie przewodniczył bp Jan Kopiec. Mira Fiutak /Foto Gość

Zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie. Właśnie mija 300 lat od konsekracji kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach-Łabędach. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył w nim dziś bp Jan Kopiec.

- Ta świątynia jest bliska waszemu sercu, tak jak bliska jest matka - powiedział na rozpoczęcie do zebranych proboszcz parafii ks. Zdzisław Śliż. - Bo Kościół jest naszą matką, a ją się odwiedza, czego dajecie tutaj szczególne świadectwo. W tej świątyni przez 300 lat gromadziły się pokolenia. I od nich przejmujemy ten hymn uwielbienia Boga, by rozbrzmiewał w niej przez dalsze lata - dodał.

Gliwice. 300. rocznica poświęcenia kościoła w Łabędach   Uroczystość w 300. rocznicę konsekracji kościoła. Mira Fiutak /Foto Gość

W kazaniu bp Kopiec przypomniał, że powstanie parafii datuje się na co najmniej XIII wiek. - To piękna epoka, kiedy cała Europa przeżywała niezwykły proces przechodzenia w nową formę zarządzania miejscowościami i gospodarowania. Wszyscy historycy, niezależnie od wyznawanego kierunku ideologicznego, podkreślają, że Europa końca XII oraz XIII i XIV wieku jest kontynentem, który miał odwagę iść za swoimi tęsknotami i marzeniami, by stworzyć społeczeństwo dobrze funkcjonujące - podkreślił.

- Tak też tutaj, w Łabędach, które należą do jednych ze starszych w naszym górnośląskim okręgu, mały drewniany kościół z biegiem czasu został zastąpiony murowanym. A 300 lat temu świątynia znalazła swojego mecenasa, dzięki któremu i dzisiaj nas zachwyca - powiedział.

Kościół z XV wieku z inicjatywy i fundacji Jana Bernharda von Welczek (Welczeck) w latach 1716-1719 został rozbudowany. Wtedy to 18 września 1719 r. świątynia była konsekrowana przez sufragana wrocławskiego biskupa Eliasza von Sommerfelda.

- Z wdzięcznością spoglądamy na decyzje naszych poprzedników sprzed wieków o tym, by powstał tu dom Boży na miarę pozycji społecznej jaką wykazywali. Ale co to dla nas dziś oznacza? Czy radość z tego jubileuszu będzie nowym impulsem, aby spojrzeć z odpowiedzialnością na dary, które przyjęliśmy na chrzcie świętym? - pytał biskup gliwicki.

W związku z obchodzoną rocznicą obok kościoła stanęła wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum w Gliwicach, która przypomina historię zabytkowej świątyni. Można ją oglądać do końca września.

Z okazji jubileuszu przygotowany został też folder, który jest dostępny w kościele oraz w oddziałach Muzeum w Gliwicach (w Willi Caro i Zamku Piastowskim).

Poniżej cała homilia bp. Jana Kopca: