Pochód gwarkowski z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Barbara Węglarska

dodane 08.09.2019 23:19

Dni Tarnowskich Gór to czas koncertów, zabawy, ale też lekcja historii miasta.

Pochód gwarkowski z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego Barbara Węglarska

 "Gwarki" jak zwykle zgromadziły tłumy tarnogórzan i nie tylko, gdyż jest to impreza znana na całym Śląsku.

Najwięcej osób uczestniczyło jednak w pochodzie gwarkowskim, na który w tym roku przybył także premier Mateusz Morawiecki. Ulicami Tarnowskich Gór ponownie przeszedł więc m.in. chłop Rybka, rycerz Adam de Tarnowitz, król Jan III Sobieski i wiele innych historycznych postaci.

Dni Tarnowskich Gór tradycyjnie rozpoczęto przekazaniem gwarkom kluczy do miasta przez burmistrza Arkadiusza Czecha.

Pochód gwarkowski z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego   Barwny pochód przeszedł ulicami Tarnowskich Gór. Barbara Węglarska

Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, na rynku występowali tacy artyści, jak: Margaret, Sarsa, Katarzyna Nosowska, Wojciech Gąssowski czy The Dumplings. Ich fanom nie przeszkodził nawet sobotni deszcz, pomimo którego gromadzili się pod sceną. W programie nie zabrakło też lokalnych akcentów, takich jak występ grupy tanecznej Tess, działającej przy Tarnogórskim Centrum Kultury oraz koncert zespołu TG Big Band.

Z "Gwarkami" związane były  także z liczne imprezy towarzyszące, takie jak Bieg Sedlaczka, kiermasz sztuki i rzemiosła artystycznego, festyn "Postaw na rodzinę" z atrakcjami dla najmłodszych.