Bp Iwanecki: Wybór Jezusa kosztuje

Mira Fiutak Mira Fiutak

dodane 08.09.2019 19:33

Diecezjalny dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie w gliwickiej katedrze.

Bp Iwanecki: Wybór Jezusa kosztuje Diecezjalny dzień wspólnoty w katedrze i Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Mira Fiutak /Foto Gość

Dzisiaj w Gliwicach spotkali się członkowie różnych grup oazowych w diecezji. Uczestnicy rekolekcji, które odbyły się w czasie wakacji, podzielili się z innymi tym, co przeżyli w ciągu tych dni.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w katedrze, której przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. - Stoimy właśnie jakby pośrodku dwóch etapów życia oazowego. Za nami rekolekcje, a przed nami nowy rok formacyjny, liturgiczny, parafialny. I tam trzeba dać świadectwo swojej wierności Bogu, przyjmując Jego łaskę - powiedział do uczestników.

Bp Iwanecki: Wybór Jezusa kosztuje   Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Mira Fiutak /Foto Gość

Nawiązując do czytania z tego dnia, przypomniał, że "wybór Jezusa kosztuje", jak było to na przykład w czasach komunizmu. - Dzisiaj ponosimy inne ofiary przyznawania się do swojej wiary. Kiedy wolność jest często traktowana jak samowola, a wielu używa słowa "tolerancja" do akceptacji postawy zła i grzechu - stwierdził.

- To prawda, że nie powinniśmy nigdy potępiać człowieka i nic nie usprawiedliwia nienawiści do niego - żadne jego poglądy czy postawy. Nienawiść nie przynależy do nas. Ale to, co Bóg w swoich przykazaniach nazwał grzechem i my grzechem nazywamy. Miarą naszego życia niech będzie Ewangelia, a nie jakieś mody czy ideologie jej przeciwne - powiedział bp Iwanecki. Zachęcał członków Ruchu Światło-Życie do podejmowania odpowiedzialności za ożywienie życia w parafiach.

W czasie spotkania dwie pary przyjęły nową odpowiedzialność: Edyta i Jarosław Myśliwscy za diakonię modlitwy (zastąpili Joannę i Jacka Kochów) oraz Grażyna i Sławomir Kubaccy za rejon tarnogórski Domowego Kościoła (zastąpili Joannę i Marka Glücków).

Druga część spotkania z agapą i świadectwami odbyła się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.

- Powakacyjny dzień wspólnoty to okazja, żeby jeszcze raz ucieszyć się tym, co przeżyliśmy. Podzielić bogactwem tego, co Pan Bóg dał nam w tym czasie, a rzeczywiście jest tego dużo. A przez to bardziej zapalić się do jeszcze głębszego wchodzenia w relację z Nim w tej całorocznej formacji, którą zaczynamy - mówi ks. Piotr Dyduch, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.

W tym roku odbyły się trzy turnusy Oazy Nowego Życia (I, II i III stopnia), dwie Oazy Dzieci Bożych i siedem Domowego Kościoła. Wzięło w nich udział 56 osób w rekolekcjach młodzieżowych, około 120 dzieci i około 560 osób w rekolekcjach rodzinnych.

Kazanie bp. Iwaneckiego:

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego