Zabrze. Świętowanie w sanktuarium szensztackim

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 07.09.2019 20:26

- To miejsce ma wielki wpływ na nasze ciągłe odnawianie się w wierze - powiedział o. Arkadiusz Sosna, koordynator Ruchu Szensztackiego w Polsce.

Zabrze. Świętowanie w sanktuarium szensztackim Msza św. w sanktuarium szensztackim w Rokitnicy. Mira Fiutak /Foto Gość

Zawsze w pierwszą sobotę września w sanktuarium w Zabrzu-Rokitnicy, z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, spotykają się członkowie Ruchu Szensztackiego.

- Witam wszystkich, którzy przybyli, by świętować narodziny naszej Matki, Matki Królowej Jedności. W tym dniu nie oczekuje Ona od nas prezentów, ale sama chce nas obdarowywać. Prośmy, a otrzymamy - zachęcała Alicja Kobyłka, przełożona Instytutu Świeckiego Pań Szensztatu.

Zabrze. Świętowanie w sanktuarium szensztackim   Alicja Kobyłka, przełożona Instytutu Świeckiego Pań Szensztatu. Mira Fiutak /Foto Gość

Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył o. Sosna, główny koordynator Ruchu Szensztackiego w Polsce, na uroczystość z Schönstatt przyjechał również generalny dyrektor duchowy o. Alejandro Martinez.

Obecne były członkinie Instytutu Świeckiego Pań Szensztatu, również z Niemiec i Czech, wśród nich Irmgard Classen, przełożona generalna Instytutu Świeckiego Pań Szensztatu, a także siostry szensztackie i świeccy związani z tym ruchem.

Czytaj dalej na kolejnej stronie >>>

W kazaniu o. Sosna, nawiązując do obchodzonego święta, zadał pytanie o odradzanie się naszej wiary. - Dzięki komu odnawiamy naszą wiarę, dzięki czemu, gdzie? Na pewno wielki wpływ na to ciągłe rodzenie się w wierze ma to miejsce, w którym właśnie jesteśmy - zauważył.

Zabrze. Świętowanie w sanktuarium szensztackim   Obraz Matki Bożej Szensztackiej. Mira Fiutak /Foto Gość

Przypomniał stałe wydarzenia, które się tutaj odbywają, spotkania różnych grup, rytm codziennej modlitwy i służby, m.in. pomoc osobom ubogim, które codziennie mogą dostać tu posiłek. - Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie codzienna służba pań Szensztatu w tym sanktuarium, które od wielu lat jest miejscem otwartym, które jednoczy. Tętni życiem duchowym, socjalnym, kulturalnym - dodał.

- Każdego 18. dnia miesiąca spotykamy się tutaj i nie ma innego sanktuarium w Polsce, które tego dnia tętniłoby tak życiem duchowym, jak to w Rokitnicy - stwierdził. To ważna data dla ruchu. 18 października 1914 r. o. Józef Kentenich ze swoimi uczniami w kapliczce w Schönstatt zawarli przymierze z Maryją, nazywane przymierzem miłości.

W przyszłym roku przypada 20. rocznica poświęcenia sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, sanktuarium Matki Jedności w Zabrzu-Rokitnicy. Ojciec Arkadiusz zachęcał do wykorzystania tych najbliższych miesięcy, żeby dobrze przygotować się duchowo do tego wydarzenia.