Mija 300 lat od poświęcenia kościoła w Łabędach

mf

dodane 06.09.2019 13:26

Rozpoczynają się obchody jubileuszu tej wyjątkowej świątyni.

Mija 300 lat od poświęcenia kościoła w Łabędach Przed kościołem stanęła wystawa przygotowana przez gliwickie muzeum. Mira Fiutak /Foto Gość

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach Łabędach zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie. Pierwsze wzmianki o świątyni w tym miejscu (wtedy pewnie drewnianej) pochodzą z 1317 roku. 

Murowany kościół wzniesiony został w XV wieku i do dziś można w nim zobaczyć późnośredniowieczne gotyckie sklepienia z tamtego czasu. Po rozbudowie w latach 1716-1719, z inicjatywy i fundacji Jana (Hansa) Bernharda von Welczek (Welczeck), kościół został konsekrowany 18 września 1719 roku. Właśnie mija 300 lat od tamtego wydarzenia.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 22 września. Eucharystii o 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP przewodniczyć będzie bp Jan Kopiec.

Z tej okazji zaplanowane zostały również dwa koncerty. W pierwszym z nich 8 września o 15.00 wystąpi Męski Zespół Wokalny Calvi Cantores, a 15 września o 15.00 - Akademicki Zespół Muzyczny.

Już teraz można poznać bliżej tę świątynię. Obok kościoła w Łabędach (ul. Staromiejska 25) stanęła wystawa plenerowa. Na kilku planszach pokazana została jego architektura, wystrój i wyposażenie. Wystawę opracowała Anna Kwiecień, historyk sztuki z Muzeum w Gliwicach.

Ekspozycję można oglądać do końca września. Przygotowany został również folder, który jest dostępny w kościele oraz w oddziałach Muzeum w Gliwicach (Willa Caro i Zamek Piastowski).