I Rajd Konny Szlakiem Bojowym 3. Pułku Ułanów Śląskich

Barbara Węglarska

dodane 30.08.2019 17:36

Po 80 latach kawalerzyści z 3. Pułku Ułanów Śląskich ponownie zawitali do Tarnowskich Gór.

I Rajd Konny Szlakiem Bojowym 3. Pułku Ułanów Śląskich Kawalerzyści z Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich. Barbara Węglarska

Kawalerzyści na koniach znów pojawili się na tarnogórskich ulicach w ramach I Rajdu Konnego Szlakiem Bojowym 3. Pułku Ułanów Śląskich. Jego oficjalny początek miał miejsce 30 sierpnia na rynku w Tarnowskich Górach.

Odwzorowujący dawne wojsko kawalerzyści z Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich przyjechali na rynek konno z koszar przy ul. Opolskiej. To tam stacjonował pułk od 1922 do 1939 r., czyli do przegranej przez Polskę kampanii wrześniowej. W niej także brał udział, broniąc między innymi Koszęcina i Kalet, później Woźnik.

Kolejne miejsca na trasie rajdu to Świerklaniec, Kalety, gdzie oficjalnie przywitani będą w sobotę 31 sierpnia o 12.00, oraz Woźniki - tam 1 września o 10.00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej zostanie odprawiona Msza w intencji poległych ułanów i weteranów.

Po niej nastąpi odsłonięcie tablicy na Górze Floriańskiej, której w 1939 r. bronił szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich. Od godz. 16 do 20 planowany jest piknik militarny przy centrum kultury. Na nim będzie można zobaczyć pokazy kawaleryjskie oraz pokazy wyszkolenia psów Straży Granicznej.