Kanał Śląski w 2030 roku? Magistrala żeglowna połączyłaby Kraków z Katowicami i Wrocławiem

Adrian Urbanek /Radio eM

publikacja 28.08.2019 13:25

Kanał Śląski może być szansą dla samorządów śląskich i małopolskich. W Katowicach trwają konsultacje w ramach prac nad Programem Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wójt gminy Wyry mówi, że dostrzega możliwe niepokoje mieszkańców.

Kanał Śląski w 2030 roku? Magistrala żeglowna połączyłaby Kraków z Katowicami i Wrocławiem Kanał Śląski mógłby powstać w 2030 roku. Winnica Kinga Winnica Kinga Roman Koszowski /GN

Ma to być arteria łącząca Kraków, Małopolskę z Katowicami i Wrocławiem, czyli potężna magistrala żeglowna, która ma za zadanie przenieść ruch z autostrad na autostrady wodne. Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski uważa, że droga wodna sprzyja rozwojowi regionów:

Kanał przechodziłby między innymi przez Wyry. Mówi wójt gminy Barbara Prasoł:

Wójt gminy Wyry, która uczestniczyła w konsultacjach zwraca uwagę, że to dopiero wstępna koncepcja kanału, dlatego gminy do tej pory nie brały go pod uwagę w swoich planach.

Kanał ma mieć 93 km. Szacowany koszt budowy Kanału Śląskiego wynosi 11 mld zł, według wstępnych założeń miałby powstać do 2030 r.