Codziennie rozważali Ewangelię

Klaudia Cwołek

dodane 06.08.2019 23:29

Zakończyła się pielgrzymka KSM diecezji gliwickiej na Jasną Górę. Młodzież szła Szlakiem Orlich Gniazd, a u celu spędziła dwa dni.

Codziennie rozważali Ewangelię Młodzież w drodze na Jasną Górę. Karina Brylok KSM

Pielgrzymkę przeżywaliśmy w duchowej jedności z grupą rowerową NINIWA Team, która z oblatem o. Tomaszem Maniurą jedzie do Mołdawii, San Marino i Danii w intencji nawrócenia Europy. Odmawialiśmy też specjalną modlitwę w tej intencji – mówi ks. Marek Mania, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Ponad 20 młodych ludzi z Zawiercia wyruszyło pieszo 1 sierpnia. Towarzyszyła im ekipa techniczna, która wiozła namioty i bagaże oraz dbała o aprowizację. Na noclegi w Mirowie, Złotym Potoku i Olsztynie zatrzymywali się u zaprzyjaźnionych od lat gospodarzy, którzy dołączali do wspólnej Mszy, w tym roku zapraszając na nią także sąsiadów.   

- Wieczorem na polach namiotowych młodzież dzieliła się przemyśleniami na temat Ewangelii z liturgii porannej Mszy; jak odczytuje Słowo Boże, co z niego dla siebie wynosi. Rozmawialiśmy na tematy, które wypływały z tych fragmentów. A ponieważ wiara rodzi się ze słuchania, był to dla nas zawsze bardzo ważny punkt dnia – podkreśla ks. Mania.

Grupa na trasie była codziennie około 5-6 godzin. Po drodze miała lekko górskie podejścia i piękne widoki do podziwiania. Czas wszyscy przeżywali w pielgrzymkowym duchu z dużą dawką modlitwy, a także śpiewu, o który młodzi sami prosili.

U celu razem spędzili jeszcze dwa dni, zatrzymując się u sióstr służebniczek i kilkakrotnie odwiedzając sanktuarium na Jasnej Górze.

– Na młodzieży duże wrażenie wywarła multimedialna wystawa „Śladami Jezusa”, która ilustruje Ziemię Świętą sprzed 2 tys. lat. To jest taka wędrówka do fundamentów naszej wiary. Młodzi ludzie dzisiaj szukają umocnienia swojej wiary także naukowych źródłach, a ta wystawa takich argumentów dostarcza. Naprawdę warto ją zobaczyć, będzie jeszcze czynna do 27 października – zachęca ks. Mania.

Uczestnicy pielgrzymki – uczniowie szkół średnich i studenci – byli z różnych parafii diecezji: Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, Strzybnicy, św. Józefa w Kaletach, z Orzecha, a jedna osoba z Chorzowa, należącego do archidiecezji katowickiej. 

Codziennie rozważali Ewangelię   Grupa u celu pielgrzymki. Karina Brylok KSM