Katowice. Lekarze rezydenci protestują. Rozpoczęli Akcję Zdrowa Praca, bo nie chcą pracować ponad normę

Joanna Wyleżoł /Radio eM

publikacja 06.08.2019 13:23

Lekarze rezydenci nie chcą pracować więcej niż 8 godzin dziennie. Pod hasłem: "Akcja Zdrowa Praca" medycy rozpoczęli protest, który ma prowadzić do ograniczenia czasu pracy lekarzy i wypowiadania klauzuli opt-out.

Katowice. Lekarze rezydenci protestują. Rozpoczęli Akcję Zdrowa Praca, bo nie chcą pracować ponad normę Dr Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Joanna Wyleżoł /Radio eM

Szykuje się kolejna odsłona protestu lekarzy rezydentów. Medycy rozpoczęli Akcję Zdrowa Praca. Ma ona prowadzić do ograniczenia czasu pracy lekarzy maksymalnie do 48 godzin tygodniowo - zapowiedział dziś w Katowicach dr Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL:

Lekarze mają w sierpniu wypowiadać klauzulę opt-out, a od października rezygnować z dodatkowych prac. W ciągu jednego dnia klauzule wypowiedziało już 3 proc. środowiska medycznego. W Okręgowych Izbach Lekarskich trwają spotkania informacyjne z medykami.

Mówi dr Jan Czarnecki:

Wypowiedzenie klauzuli opt-out oznacza, że od października medycy pracowali by po 8 godzin dziennie. Niestety - jak przyznaje dr Czarnecki - odbije się to na pacjentach:

Poza ograniczeniem czasu pracy postulaty Porozumienia Rezydentów są niezmienne. Chcą oni zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w przeciągu trzech lat, likwidacji kolejek, rozwiązania problemu braku personelu medycznego i likwidacji biurokracji w ochronie zdrowia.