Akcja ratunkowa dla Europy

Mira Fiutak

|

Gość Gliwicki 31/2019

publikacja 01.08.2019 00:00

O wschodzie słońca uczestniczyli w Eucharystii, a po śniadaniu prawie 40-osobowa grupa rowerzystów wyruszyła w drogę.

▼	Pierwsze kilometry 6-tygodniowej trasy przez kontynent. ▼ Pierwsze kilometry 6-tygodniowej trasy przez kontynent.
Mira Fiutak /Foto Gość

To 13. wyprawa NINIWA Team. Tym razem ich celem są trzy europejskie kraje, których jeszcze nie odwiedzili – Mołdawia, San Marino i Dania. Żeby do nich dotrzeć, wykonają pętlę liczącą około 5,5 tys. km, w sumie przejadą przez 12 państw.

W tym roku będą modlić się za Europę, a wyprawę nazwali Akcją Ratunkową – włączyć się w nią może każdy. Wczesnym rankiem 29 lipca odbyło się pożegnanie rowerzystów w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku. Mszy św. przewodniczył prowincjał misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej o. Paweł Zając OMI, który w homilii nawiązał do przypowieści o ziarnku gorczycy i zaczynie.

– Królestwo Boże rozpoczyna się od rzeczy niewielkich, drobnych, ale przez Boga zaplanowanych. Jesteście takim ziarnkiem, które zostaje rzucone na trasy Europy. Prawdopodobnie zostawicie za sobą wiele zaczynów królestwa Bożego. Was już dawno tam nie będzie, a ono będzie rosło w tym miejscu, w tym człowieku, w tej rodzinie – powiedział.

Inicjatorem wypraw rowerowych NINIWA Team jest o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za oblackie duszpasterstwo młodzieży w Polsce. – Kiedy jechaliśmy na pierwszą wyprawę, to nawet nie myślałem, że będzie druga. A jedziemy już 13. raz. Będziemy się modlić za Europę, bo widzimy duży nacisk na odrzucanie Boga i tego, co z Nim związane. A przecież jak odetniemy się od Stwórcy, to całe stworzenie się pogubi. Wyprawa to doświadczenie wiary, Kościoła i wspólnoty – wyjaśnia.

W sumie w wyprawie uczestniczy 39 osób, ale pełne 6 tygodni przejedzie 28 rowerzystów. Pozostali to uczestnicy wcześniejszych wypraw i będą towarzyszyć zasadniczej ekipie przez dwa lub trzy tygodnie. Powitanie w Kokotku zaplanowane jest na 7 września. W czasie 12 dotychczasowych wypraw NINIWA Team odwiedziła 53 kraje na trzech kontynentach. Jak policzyli, to 1 283 014 km przejechanych przez wszystkich 182 uczestników podczas tych wypraw. Dotarli m.in. do Jerozolimy, Maroka, na Nordkapp i Syberię. więcej na: www.niniwa.org.