Rudy. Odpust Wniebowzięcia NMP

kc

publikacja 23.07.2019 18:45

Bp Jan Kopiec zaprasza do Rud na metropolitalny obchód odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Rudy. Odpust Wniebowzięcia NMP Obchody metropolitalne odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP na dziedzińcu Starego Opactwa w Rudach. Klaudia Cwołek /Foto Gość

W zaproszeniu do diecezjan biskup gliwicki przypomina historię sanktuarium i dzieje kultu Matki Bożej w tym miejscu. 

„Spogląda na nas z przepięknego wizerunku, będącego klejnotem rudzkiej świątyni, od co najmniej sześciu wieków. Tutaj jest czczona jako Matka Boża Pokorna, przypominająca o właściwej postawie, jaką powinniśmy realizować każdego dnia. Odczytali to przed wiekami mnisi cysterscy, posługujący w tym miejscu, a obecnie my pragniemy wznosić się na wyżyny naszego zaufania, okazywanego w tym sanktuarium Matce naszego Pana” – pisze bp Jan Kopiec w liście, który ma być odczytywany w kościołach diecezji.  

Biskup gliwicki podkreśla w nim również, że w tym roku obchodzimy 10. rocznicę nadania kościołowi w Rudach tytułu bazyliki mniejszej, co świętowano już 9 czerwca br.

Intencja dziękczynna za bazylikę towarzyszy także patronalnej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie 15 sierpnia o 11.00 na dziedzińcu dawnego opactwa przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Będzie ona połączona z poświęceniem ziół i kwiatów oraz zawierzeniem metropolii opiece Matki Bożej Pokornej. Nieszpory w bazylice rozpoczną się o 15.00.