Zabrze. Wręczono Wyróżnienia im. św. Kamila

Klaudia Cwołek

publikacja 13.07.2019 20:37

W sobotę w Teatrze Nowym odbyła się gala Wyróżnienia im. św. Kamila. W niedzielę w kościele patrona Zabrza sprawowana będzie Msza w intencji miasta i mieszkańców.

Zabrze. Wręczono Wyróżnienia im. św. Kamila Wspólne zdjęcie po wręczeniu wyróżnień. Od lewej: przewodnicząca Rady Miasta Łucja Chrzęstek-Bar, Iwona Płatek, Hubert Wardenga i Jan Widera, prof. Oskar Kowalski oraz wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Tegoroczni laureaci nagrody to: prof. Zbigniew Kalarus, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Iwona Płatek, dyrektor Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu, oraz związani z górnictwem Jan Widera, Hubert Wardenga i Społeczny Komitet Organizacyjny Pochodu Barbórkowego w Biskupicach. W imieniu prof. Kalarusa nagrodę odebrał prof. Oskar Kowalski.

Wyróżnienie im. św. Kamila ustanowiono w 2001 roku. Otrzymują je osoby i instytucje, które pracują na rzecz miasta, budują jego pozytywny wizerunek i zaangażowane są w działalność na rzecz jego mieszkańców. Nagrodzeni otrzymują pamiątkowe statuetki św. Kamila, patrona chorych, szpitali, personelu medycznego, a od 1996 roku także oficjalnego patrona Zabrza.

- Wybór patrona to nie tylko jego opieka duchowa, ale to także wyznaczenie pewnego kierunku rozwoju miasta i równocześnie pewne zobowiązanie - mówił podczas gali Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. Wspominał rok 1996, gdy Rada Miasta taką decyzję podjęła i ówczesny dylemat, w jakim kierunku miasto ma pójść wobec zmniejszającego się znaczenia przemysłu ciężkiego. Wtedy uznano, że nowym kierunkiem rozwoju ma być medycyna, opieka nad chorym i rozwój nauki w tym zakresie.

Do tej pory Wyróżnieniem im. św. Kamila uhonorowano w Zabrzu ponad 50 laureatów, wśród których znaleźli się m.in.: prof. Bożena Hager-Małecka, Śląskie Centrum Chorób Serca, prof. Bolesław Pochopień, prof. Lech Poloński, dr Zbigniew Nawrat oraz Komitet Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze.

Uroczystość odbywa się zawsze w okolicach święta patrona Kamila, obchodzonego 14 lipca. Dziś towarzyszył jej koncert artystów Opery Śląskiej. Jutro w kościele św. Kamila w Zabrzu o 12.15 sprawowana będzie Msza w intencji miasta i jego mieszkańców.

Zabrze. Wręczono Wyróżnienia im. św. Kamila   Statuetki św. Kamila. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Na następnej stronie prezentacja tegorocznych laureatów.

Laureaci Wyróżnienia im. św. Kamila 2019:

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu to znakomity kardiolog, obecnie kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2013-2015 był prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Od wielu lat wspiera akcje prozdrowotne organizowane przez Fundację Śląskiego Centrum Chorób Serca i udziela konsultacji kardiologicznych ich uczestnikom. Poza godzinami pracy konsultuje również mieszkańców Zabrza.

Iwona Płatek jest dyrektorem Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu, na które składa się żłobek integracyjny, przedszkole, szkoła podstawowa, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy oraz świetlica terapeutyczna dla dzieci ze sprzężeniami głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki jej staraniom i działaniom centrum stało się placówką wzorcową, przykładem dobrych praktyk w działalności edukacyjnej, rehabilitacyjnej i wychowawczej. Iwona Płatek pracuje także na rzecz rodzin osób z niepełnosprawnością, dla których opracowała i wdrożyła wiele programów podnoszących jakość życia. Aktualnie współtworzy system środowiskowego wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w Zabrzu "Z Inkluzją na TY", który wspierany jest przez Ministerstwo Innowacji i Rozwoju. Jest wiceprzewodniczącą Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta i założycielką integracyjnego Teatru Prawdziwnego, którego celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem.

Jan Widera, Hubert Wardenga i Społeczny Komitet Organizacyjny Pochodu Barbórkowego w Biskupicach docenieni zostali za wkład w podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego górników w zakresie obchodów Barbórki, religijnego wymiaru tego święta i pielęgnowania pamięci o braci górniczej w Biskupicach. Ich zaangażowanie okazało się bezcenne w związku z przygotowaniem wniosku o wpisanie Barbórki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.