Zabrze. Sąsiedzka rywalizacja w segregacji śmieci i EcoHarmonogram

Agata Nurek /Radio eM

dodane 09.07.2019 09:53

W Zabrzu kładą nacisk na to, by mieszkańcy byli ekologiczni. Pomóc ma w tym akcja "Dobrze trafiłeś", w której sąsiedzi rywalizują w segregacji śmieci, oraz nowa aplikacja EcoHarmonogram.

Zabrze. Sąsiedzka rywalizacja w segregacji śmieci i EcoHarmonogram Kosze do segregacji śmieci w Zabrzu Agata Nurek /Radio eM

Im więcej dobrze posegregowanego papieru, szkła i plastiku, tym większa szansa na wygraną. W Zabrzu trwa konkurs ekologiczny, w którym sąsiedzi rywalizują w segregacji śmieci. Projekt nazywa się "Dobrze trafiłeś" i bierze w nim udział 600 osób z dwóch spółdzielni mieszkaniowych. To pierwszy tego typu konkurs w Polsce:

Po tygodniu mieszkańcy wytypowanych bloków wyprodukowali blisko 1,5 tony śmieci, z czego właściwie posegregowanych zostało jedynie ok. 200 kilogramów. By poprawić wynik, mają jeszcze 3 tygodnie.

W Zabrzu ruszyła też aplikacja EcoHarmonogram. Dzięki niej mieszkańcy w prosty sposób mogą sprawdzić, kiedy planowany jest u nich odbiór śmieci. - Aplikacja jest prosta w obsłudze - przekonuje Dawid Wowra - rzecznik prasowy Urzędu Miasta:

Aplikacja zawiera też sporo informacji na temat segregacji odpadów i umożliwia zgłoszenie niewywiezienia odpadów w terminie. Można pobrać ją bezpłatnie.