Muzyczna wyprawa do Niemiec i Austrii

kc /inf. prasowa

publikacja 07.07.2019 19:39

Uczniowie i absolwenci diecezjalnych instytucji muzycznych wędrowali szlakiem ważnych miejsc na mapie muzyki kościelnej oraz śladami papieża Benedykta XVI.

Muzyczna wyprawa do Niemiec i Austrii W drodze do Wyższej Szkoły Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie z ks. Danielem Nowakiem, absolwentem DSO w Gliwicach, a obecnie studentem w tym mieście. Marta Motyka

Tygodniowy wyjazd zorganizowała Diecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia w Gliwicach we współpracy z Referatem ds. Muzyki Kościelnej gliwickiej kurii.

- Odwiedziliśmy m.in. Ratyzbonę, gdzie przyjrzeliśmy się funkcjonowaniu tamtejszej Wyższej Szkoły Muzyki Kościelnej i spotkali się z jej rektorem prof. Stefanem Baierem. Poznaliśmy też szkołę dla członków katedralnego chóru chłopięcego Domspatzen, którego wieloletnim dyrygentem był brat papieża seniora ks. Georg Ratzinger. W Salzburgu odwiedziliśmy uniwersytet "Mozarteum", a w pobliskim Oberndorfie, mimo upalnego lata, zaśpiewaliśmy kolędę "Stille Nacht" - dokładnie w miejscu, gdzie po raz pierwszy wykonano ją na Pasterce w 1818 r. - informuje ks. Adam Kozak, referent diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej.

Na szlaku papieża z Bawarii znalazł się m.in. dom jego urodzenia i miejsce chrztu w Marktl am Inn, kościół, do którego uczęszczał jako przedszkolak w Tittmoning, oraz "serce Bawarii", czyli największe niemieckie sanktuarium maryjne w Altötting.

Muzyczna wyprawa do Niemiec i Austrii   Młodzi muzycy mogli zagrać na największych na świecie organach katedralnych w Pasawie. Marta Motyka

Punktem kulminacyjnym muzycznej wyprawy była katedra w Pasawie, gdzie znajdują się największe katedralne organy na świecie, mające 233 głosy.

- Młodzi muzycy mogli zagrać na tym wspaniałym instrumencie, poznać jego historię oraz wysłuchać koncertu w samo południe w wypełnionej po brzegi monumentalnej barokowej świątyni. Wyjazd pozwolił poznać bogactwo bawarskiego instrumentarium organowego oraz zagłębić się w życie i nauczanie papieża Ratzingera, którego spuścizna jest niezwykle ważna dla zrozumienia istoty i celu muzyki kościelnej - podkreśla ks. Kozak.

Muzyczna wyprawa do Niemiec i Austrii   Idąc na uniwersytet "Mozarteum" w Salzburgu, można spotkać wiele miejsc związanych z życiem W.A. Mozarta. Na zdjęciu: dom, gdzie urodził się kompozytor. Marta Motyka