Kochaj, tańcz i przytulaj

msp

|

Gość Gliwicki 25/2019

publikacja 20.06.2019 00:00

Mamy z naszego województwa w światowej czołówce! W przeglądzie IMAsivo2019 w Meksyku wytańczyły 3. miejsce.

▲	Więcej informacji na Facebooku: Zachustowane Tańce. ▲ Więcej informacji na Facebooku: Zachustowane Tańce.
screen filmu Tribu Polonia. IMAsivo2019

Wszystko zaczęło się od Joanny Panicz, która w Zabrzu prowadzi warsztaty Zachustowane Tańce. – W ubiegłym roku do nagrania zaprosiła mnie jedna z firm chustowych, która była partnerem wydarzenia. W ten sposób zostałyśmy gośćmi honorowymi. Nasze nagranie zobaczyła Kamila, która prowadzi bardzo podobną grupę w Bielsku-Białej i prosiła od razu o informacje o kolejnej edycji. W międzyczasie postanowiłyśmy połączyć siły i zatańczyć razem – wspomina Joanna. Nie było łatwo, ponieważ obie grupy dzieli odległość 70 km. Ale od czego jest internet? Tą drogą Joanna i Kamila Klimont z grupy Chustotańce wspólnie opracowały choreografię. Potem każda tańczyła ze swoją grupą. Miały tylko dwie wspólne próby w dniu nagrania.

Teledysk zrealizowały w Bielsku – na placu Chrobrego i Lotni sku Szybowcowym Lipowiec. Drużyna 35 mam z Bielska i Zabrza jest najwyżej sklasyfikowanym zespołem z Europy. Najlepsze okazały się reprezentantki Kolumbii.

– Zaskoczyło nas, jak wiele osób bezinteresownie zaangażowało się w ten projekt. Jedna z naszych dziewczyn, Bożena, od razu zapaliła się do pomysłu i przekonała męża. Zawodowo zajmują się przygotowywaniem filmów. Potem okazało się, że są osoby, które pomogą nam w nagłośnieniu i logistyce – mówi Kamila. Oczekiwanie na werdykt było nerwowe, zwłaszcza że dzień wcześniej jedna z organizatorek wygadała się, że trafiły do pierwszej piątki.

– Klasyfikacja była podawana od końca. Nie mogłyśmy się doczekać. Nasze dzieci, mężowie już spali, a my na łączach czekałyśmy do późnej nocy, z uwagi na różnicę czasową między Meksykiem a Polską – wspominają.

Jednak to nie chęć osiągania międzynarodowych sukcesów była motywacją do chustotańców. Dla Joanny i Kamili taka forma aktywności była zupełnie naturalną kontynuacją doświadczeń sprzed ciąży. Nie oznacza to, że tańczyć nie może osoba, która nigdy wcześniej tego nie robiła. – Są tatusiowie, którzy także tańczą – zapewniają zgodnie Joanna i Kamila.

Anna Weselak do grupy Zachustowane Tańce trafiła przez media społecznościowe. I wcale nie szukała tańca. – Chciałam bardzo nosić mojego Franka w chuście. Spotkałam mamy, które też korzystają z chust, i właśnie tak poznałam Asię – mówi. Franek i Anna są jedną z par, które można podziwiać na wyróżnionym teledysku. Na czym polega taniec z dzieckiem w chuście? – Bazujemy na mimowolnym ruchu bujania się, który pojawia się u większości dorosłych, kiedy na rękach trzymają dziecko – tłumaczy Kamila. – Każda kobieta, u której skończył się połóg i nie ma przeciwwskazań związanych na przykład z kondycją mięśni dna miednicy, może z nami ćwiczyć – zaprasza Joanna.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.