Pyskowice. 70 lat obecności i pracy sióstr Maryi Niepokalanej

Jan Maniura, kc

publikacja 15.06.2019 21:34

Ks. Antoni Zając: Zgromadzenia zakonne są czytelnym znakiem, że nie wszyscy muszą wpaść w medialną i kredytową zadyszkę.

Pyskowice. 70 lat obecności i pracy sióstr Maryi Niepokalanej Siostry Maryi Niepokalanej podczas Mszy w kościele św. Mikołaja w Pyskowicach. Jan Maniura

W Pyskowicach świętowano 70 lat obecności i pracy Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w tym mieście, połączony z „Dniem wdzięczności” dla współpracowników, angażujących się w jego misję z różnych placówek Polski.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Mikołaja, gdzie historię zgromadzenia przybliżyła s. Elżbieta Cińcio. Przypomniała również pamięć s. Marii Dulcissimy, która mimo krótkiego życia zapisała się na trwałe na kartach zgromadzenia, a obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Antoni Zając, wikariusz biskupi do spraw życia konsekrowanego.

– Osoby konsekrowane są bogactwem dla świata. Dlatego św. Jan Paweł II apelował, aby misja przez nie wypełniana była czytelna we wszystkim, co czynią oraz kim są. Ten trudny świat macie ubogacać pięknem Niepokalanej. Jest to dzieło trudne, ale jakże wzniosłe. Świat potrzebuje waszej modlitwy i piękna Maryi, które niesiecie. Zgromadzenia zakonne są czytelnym znakiem, że nie wszyscy muszą wpaść w medialną i kredytową zadyszkę – mówił.

Zadał też pytanie, czym byłby świat bez osób konsekrowanych. W odpowiedzi powiedział, że to właśnie one „rozpraszają egzystencjalną ciemność zła, cierpienia, grzechu i pociągają do źródła pokoju oraz szczęścia, jakim jest Bóg”.

Pyskowice. 70 lat obecności i pracy sióstr Maryi Niepokalanej   Ks. Antoni Zając, wikariusz biskupi do spraw życia konsekrowanego. Jan Maniura

Na zakończenie Mszy został odczytany list biskupa gliwickiego Jana Kopca, w którym wyraził swoją wdzięczność za wielkie dobro, którego udziałem są Siostry Maryi Niepokalanej i ich posługa przez 70 lat w Pyskowicach.

Po Eucharystii dalszy ciąg uroczystości obywał się w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach. Podczas tego spotkania władze miasta podziękowały zgromadzeniu za dotychczasową współpracę, a Adam Wójcik, burmistrz Miasta Pyskowice, wręczył s. Justynie Wojcieszak, przełożonej polskiej prowincji, nagrodę „Pyskowickiej Wieży” w uznaniu za wieloletnią pracę zgromadzenia na rzecz mieszkańców miasta. W programie uroczystości znalazł się m.in. koncert zespołu gospel „Przebudzenie”, mniej oficjalną część zaplanowano w ogrodzie klasztornym.

Obecnie pyskowicką wspólnotę tworzą trzy siostry: s. Elżbieta Bańdziak, przełożona i katechetka, s. Agnieszka Pasło, zakrystianka, oraz s. Renata Grucela, pielęgniarka.

Pyskowice. 70 lat obecności i pracy sióstr Maryi Niepokalanej   Koncert zespołu „Przebudzenie”. Jan Maniura