Gliwice: wspomnienie spotkania z Janem Pawłem II

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 15.06.2019 22:39

- Bóg mnie kocha zawsze, bezwarunkowo. I to jest Dobra Nowina, Ewangelia miłości przyniesiona przez św. Jana Pawła II na naszą ziemię - powiedział bp Andrzej Iwanecki, wspominając dziś w Gliwicach tamto spotkanie.

Gliwice: wspomnienie spotkania z Janem Pawłem II Występ zespołu pieśni i tańca „Lipowianie” Mira Fiutak /Foto Gość

Na początek z głośników na placu Krakowskim zabrzmiały słowa Jana Pawła II, a właściwie jego dialog prowadzony z zebranymi na gliwickim lotnisku 17 czerwca 1999 roku. Wtedy było to pół miliona ludzi.

Zobacz także: Papieski serwis specjalny

Dzisiaj w dokuczliwym upale zebrała się zaledwie garstka, chroniąc się w cieniu drzew okalających plac. Tytuł koncertu „Bóg jest miłością” nawiązywał po hasła tamtej pielgrzymki papieskiej.

Na placu Krakowskim pokazane zostały zdjęcia sprzed 20 lat autorstwa Antoniego Witwickiego.

Zabrzmiały pieśni i piosenki, które kojarzą nam się z Janem Pawłem II - „Barka”, „Abba Ojcze”, „Moje miasto Wadowice”. A na scenie wystąpili Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie”, Jolanta i Jacek Kierokowie oraz Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Sośnica”. A na finał dołączył do nich zespół gitarowy Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach

Gliwice: wspomnienie spotkania z Janem Pawłem II   Sekretarz miasta Andrzej Karasiński i bp Andrzej Iwanecki Mira Fiutak /Foto Gość

Bp Andrzej Iwanecki wspominał dwa papieskie dni w Gliwicach. Kiedy Jan Paweł II ze względu na stan zdrowia nie uczestniczył w nieszporach i kiedy dwa dni później niespodziewanie pojawił się na gliwickim lotnisku.

Po tamtych wydarzeniach, oprócz dobrze znanego dialogu z lotniska, pozostało też przemówienie, które papież przygotował na spotkanie w Gliwicach. A które pod jego nieobecność odczytał nuncjusz apostolski w Polsce.

- Zasiał ziarna swojego słowa, które jednocześnie w Duchu Świętym było słowem Boga, na naszej gliwickiej ziemi, a które, jak ufam, wyrastały w całej naszej diecezji. O czym chciał nam powiedzieć? Papież przyniósł nam Ewangelię miłości - powiedział bp Iwanecki

Przypomniał dziś na placu Krakowskim fragmenty tamtego przemówienia. „Świat jest miłowany przez Boga i będzie miłowany do końca. (…) Bóg umiłował świat, który stworzył, a w nim umiłował ponad wszystko człowieka. A nawet wtedy, gdy człowiek sprzeniewierzył się tej pierwotnej miłości, Bóg nie przestał go kochać i podźwignął z upadku, bo jest Ojcem, bo «jest miłością».” - cytował tekst Jana Pawła II.

Więcej na kolejnej stronie

- Miłość Boga jest bezwarunkowa. To oznacza, że kocha nas niezależnie od tego, jak postępujemy. Niektórzy myślą, że kiedy źle żyją, kocha ich mniej. A On kocha nas zawsze, w sposób pełny, niezależnie od naszego zachowania - powiedział biskup. -  Bóg mnie kocha zawsze, bezwarunkowo. I to jest Dobra Nowina, to Ewangelia miłości tutaj przyniesiona przez św. Jana Pawła II, na naszą ziemię śląską.

Ale papież przypomniał też, że ta miłość domaga się naszej odpowiedzi. A jest nią przyjęcie tej miłości, wiara w Boga, który jest miłością - dodał.

Przytoczył też fragment, w którym papież podziękował mieszkańcom tej ziemi za wierność Bogu, Ojczyźnie i przekazanemu im dziedzictwu. - Kiedy ten tekst czytałem, zastanawiałem się, czy dzisiaj też by nas pochwalił. W jakim miejscu drogi jesteśmy?  Czy przyznajemy się do Boga, czy zapieramy się Go, czy wybieramy wartości chrześcijańskie, czy gonimy za nowinkami, które nie zawsze prowadzą nas do szczęścia. I czy ta pochwała Ojca Świętego sprzed 20 lat dzisiaj nas mobilizuje? – pytał.

Gliwice: wspomnienie spotkania z Janem Pawłem II   Uczestnicy spotkania dostali pamiątkowe chusty ze spotkania z papieżem Mira Fiutak /Foto Gość

Wizytę Jana Pawła II wspominał również sekretarz miasta Gliwice Andrzej Karasiński, który 20 lat temu był wiceprzewodniczącym zespołu diecezjalno-samorządowego odpowiedzialnego za organizację spotkania z papieżem. - Chciałbym przypomnieć znaczenie tej pielgrzymki z perspektywy 20 lat, a nawet dłuższej, bo to decyzja Jana Pawła II erygowała diecezję gliwicką. To jego życzenie i jego osobista decyzja rozszerzyła zamknięty już program pielgrzymki o wizytę w Gliwicach. A potem również jego decyzja podjęta 16 czerwca w późnych godzinach popołudniowych spowodowała, że mogliśmy wszyscy przeżyć coś, co będziemy na pewno pamiętać do końca życia - powiedział.

- W perspektywie ponad 100 pielgrzymek, które odbył w ciągu swojego pontyfikatu, w perspektywie wielu miast, które odwiedził, spotkań z milionami ludzi, możemy mieć świadomość, że ta pielgrzymka ze względu na to, że była nietypowa, przejdzie do historii i naszego miasta, i pontyfikatu Jana Pawła II - dodał.

Na placu Krakowskim była też okazja do rodzinnego malowania inspirowanego myślą Jana Pawła II „Dłonie są krajobrazem serca”.