"Strzeżcie tych wartości"... Panel dyskusyjny dla młodzieży w Gliwicach

SZ

publikacja 12.06.2019 00:35

Bramkarz Piasta Gliwice Jakub Szmatuła i dyrektor Domu Nadziei ks. Bogdan Peć znaleźli się wśród uczestników spotkania zorganizowanego dla uczniów gliwickich szkół średnich z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym mieście.

"Strzeżcie tych wartości"... Panel dyskusyjny dla młodzieży w Gliwicach Uczestnicy rozmowy w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Mottem debaty były słowa papieża wypowiedziane w 1987 r. w Gdyni: "Strzeżcie tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości". Właśnie o wartościach, a zwłaszcza o ich poszukiwaniu i kształtowaniu w młodym wieku, rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się we wtorek w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II przy gliwickiej katedrze.

Zobacz również: Papieski serwis specjalny

Gośćmi debaty byli: psycholog Agnieszka Wilczyńska, specjalista pracy z rodziną Magdalena Fornal, specjalista ds. public relation w firmie Marco Marta Legut, bramkarz piłkarskiego mistrza Polski Piasta Gliwice Jakub Szmatuła, dyrektor Fundacji Dom Nadziei ks. Bogdan Peć, zastępca redaktora naczelnego Radia eM Sylwester Strzałkowski oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice Dawid Puchalski.

Panel dyskusyjny o wartościach dla młodzieży z Gliwic.
Gość Gliwicki

Reprezentant młodzieży, pytany o znaczenie wartości w życiu młodych ludzi, odpowiedział, że "jest to czynnik, który umożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie". - Dzięki wartościom nie mamy paraliżu społecznego. Wiemy, jak układać nasze relacje z bliskimi, znajomymi i z obcymi ludźmi. (...) To coś, dzięki czemu potrafię funkcjonować w życiu - mówił D. Puchalski.

Czytaj więcej na kolejnej stronie.

- Środowiska, w których żyjemy, dają nam możliwość uwewnętrznienia wartości i uczenia się ich - stwierdziła A. Wilczyńska. - Każdy z nas pełni w życiu kilka ról. Jestem mamą, dyrektorem, pedagogiem, przyjaciółką... To są moje role, w których chcę pokazać różne wartości - tłumaczyła.

Biznesowy spojrzenie na wartości człowieka przedstawiła M. Legut. Opisując proces rekrutacji w firmie, dla której pracuje, opowiadała, że kandydatów sprawdza się pod kątem merytorycznym, umiejętności komunikacji i właśnie wyznawanych wartości - przy czym nie muszą być one identyczne jak u innych pracowników, bo tego nie dałoby się nawet skutecznie wyuczyć.

Sylwester Strzałkowski w kilku momentach prosił słuchaczy o opowiedzenie się za jedną z wartości - miłością lub wolnością czy wolnością lub honorem. Zdania były bardzo podzielone, zaś sam rozmówca wskazał na uczciwość. - Wydaje mi się, że jeśli człowiek postępuje uczciwie, to dojdzie do prawdy, do miłości i pewnie też do wolności. Natomiast o uczciwość trzeba trochę w życiu zadbać - zaznaczył.

Z kolei J. Szmatuła, który w wieku 14 lat przy wsparciu rodziców opuścił dom, by rozwijać swój talent piłkarski, mówił: - Charakter i pewność siebie, z perspektywy tylu lat, ukształtowały mnie. Bo były trudne momenty, (...) ale trzeba było zacisnąć zęby, postawiłem na ten sport i gdybym dzisiaj miał zrobić to jeszcze raz, podjąłbym taką samą decyzję - przekonywał mistrz Polski, wskazując przy tym na ogromną rolę odpowiednich osób w tym procesie - rodziców, trenerów i wychowawców.

"Strzeżcie tych wartości"... Panel dyskusyjny dla młodzieży w Gliwicach   Młodzież przysłuchująca się dyskusji. Szymon Zmarlicki /Foto Gość