Tarnowskie Góry pamiętają o św. Janie Pawle II i nieustannie budują jego żywy pomnik

Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

publikacja 06.06.2019 16:32

Gala 14. edycji Konkursu Papieskiego "Szukałeś nas - jesteśmy" odbyła się w Tarnogórskim Centrum Kultury.

Tarnowskie Góry pamiętają o św. Janie Pawle II i nieustannie budują jego żywy pomnik Przesłanie papieża Jana Pawła II przynieśli na galę m.in. pastuszkowie fatimscy. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Na konkursowej gali zostali nagrodzeni laureaci, a najlepsi wykonali przygotowane utwory muzyczne i recytatorskie.

W tym roku hasło konkursu brzmiało: "Sakramenty drogą rozwoju człowieka w nauczania świętego Jana Pawła II". Właśnie z tym zagadnieniem musiały korespondować prace lub wykonania uczestników.

- Jestem szczerze ujęty talentami, jakie pokazali młodzi ludzie i aż się prosi, żeby to byli ci, którzy kiedyś przejmą po nas odpowiedzialność w społeczeństwie, także i w Kościele, i by byli to ludzie, którzy to, co dzisiaj pięknie wypowiadali, naprawdę sobie cenili - przyznał po występach obecny na uroczystości bp Jan Kopiec.

- Takie momenty dają nadzieję, że dopóki w sercach ludzkich będziemy mogli doświadczać tak wspaniałych treści, to jeszcze świat z pewnością ma przed sobą przyszłość - dodał.

Biskup dziękował też miejskim władzom i wyraził zadowolenie z faktu, że "o Bogu, o Chrystusie i o św. Janie Pawle II mówi się nie tylko w katedrze na Wawelu czy nawet w Bazylice św. Piotra, ale mówi się także w Tarnogórskim Centrum Kultury.

Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech przypomniał, że po śmierci papieża Rada Miejska podjęła decyzję o wybudowaniu pomnika Jana Pawła II. - Ale chcieliśmy, żeby nasz pomnik był inny niż te wszystkie spiżowe, kamienne... Postanowiliśmy, że wybudujemy pomnik żywy - podkreślił.

 - A Jan Paweł II, chłopak z Wadowic, zerka na nas z góry, z niebieskiego okna, ze swoim nieco szelmowskim uśmiechem i zdaje się powtarzać słowa: "Nie lękajcie się!" - mówił burmistrz.

Konkurs Papieski "Szukałeś nas - jesteśmy" od 14 lat przybliża uczniom życie św. Jana Pawła II, promuje treści jego nauczania oraz kształtuje wśród dzieci i młodzieży postawę szacunku oraz wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.