Wystawa w Gliwicach - 4 czerwca 1989

mf

dodane 04.06.2019 11:38

"Już zachodzi czerwone słoneczko…" to tytuł wystawy plenerowej na rynku w Gliwicach przypominającej wybory 4 czerwca 1989 roku.

Wspomnienia tamtego wyjątkowego czasu w naszej historii - w postaci zdjęć, plakatów, ulotek z różnych archiwów - muzeów, stowarzyszeń i zbiorów prywatnych - pokazane zostały na wystawie „Już zachodzi czerwone słoneczko. Wybory ’89 w województwie katowickim”.

Ekspozycja opatrzona jest komentarzem wyjaśniającym rzeczywistość sprzed 30 lat, opisującym walkę o głosy w kampanii wyborczej, przebieg samego głosowania oraz to, co doprowadziło do 4 czerwca - i co z zaistniałej sytuacji później wynikało.

„Rok 1989 był rokiem przełomowym - wybory parlamentarne w Polsce, w czerwcu 1989 r., choć tylko w części demokratyczne, uruchomiły proces, którego nie dało się już zatrzymać. Erozja  komunistycznego systemu władzy nabrała rozpędu. Klęska wyborcza rządzącej PZPR wymusiła przyspieszenie zmian o charakterze ustrojowym, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a w wymiarze europejskim do upadku sowieckiej dominacji i zniesienia tzw. żelaznej kurtyny będącej symbolem podzielonej Europy” - piszą organizatorzy wystawy.

Pokazane na niej materiały prezentowane są na 16 panelach ekspozycyjnych, które stanęły obok ratusza. Wystawa przygotowana została przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum w Gliwicach. Autorem scenariusza jest dr Bogusław Tracz z katowickiego IPN.

W związku z 30. rocznicą wyborów 1989 roku uruchomiony został również specjalny portal: opozycja.muzeum.gliwice.pl, poświęcony gliwickiej opozycji w latach 1945-1990, przygotowany przez Muzeum w Gliwicach.

Ponadto od 4 do 7 czerwca młodzież może wziąć udział w akcji edukacyjnej „Opowiedz mi swoją historię: Czerwiec '89” w formie warsztatów historycznych przygotowanych na podstawie relacji naocznych świadków, uczestników i twórców tamtych wydarzeń.

Natomiast 13 czerwca o 17.00 w Willi Caro odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Boćkowską, autorką wydanej w ubiegłym roku książki „Można wybierać. 4 czerwca 1989”.