Bp Gerard Kusz do ministrantów: Nie prześpijcie czasu waszego powołania!

SZ

publikacja 25.05.2019 18:28

Ponad 40 ceremoniarzy i 16 animatorów zostało ustanowionych podczas pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza do sanktuarium w Rudach.

Bp Gerard Kusz do ministrantów: Nie prześpijcie czasu waszego powołania! W tym roku nowe funkcje objęła rekordowa liczba ministrantów. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Setki ministrantów i ministrantek z całej diecezji gliwickiej pielgrzymowało w sobotę do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

Msza św. w bazylice połączona była z ustanowieniem nowych animatorów i ceremoniarzy. Do swoich przyszłych zadań i obowiązków chłopcy przygotowywali się na kursach w ośrodku Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Gliwickiej w Nędzy.

Ustanowienie animatorów i ceremoniarzy w Rudach
Gość Gliwicki

W tym roku nowe funkcję objęła rekordowa liczba ministrantów - ustanowionych zostało ponad 40 ceremoniarzy i 16 animatorów.

Eucharystię sprawował biskup senior Gerard Kusz wraz z kapłanami, którzy na co dzień opiekują się Liturgiczną Służbą Ołtarza w swoich parafiach i przyjechali na pielgrzymkę z ministrantami.

Na początku kazania bp Kusz odniósł się do obecnej sytuacji w Kościele:

Nawiązując do słów papieża Franciszka, jakie skierował w Panamie do młodych z całego świata, biskup zachęcał ministrantów, by nie przespali decydującego czasu podejmowania decyzji:

Prośbę tę powtórzył też pod koniec Mszy ks. Jacek Skorniewski, diecezjalny duszpasterz LSO. Jednocześnie, zauważając ogromną ilość pielgrzymów, zdementował docierające do niego głosy o malejącej liczbie ministrantów:

Ks. Skorniewski zapowiadał też odbywającą się za dwa tygodnie ogólnopolską pielgrzymkę ministrantów i lektorów do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz wdrożenie od nowego roku szkolnego programu formacyjnego LSO.

Po Mszy najbardziej zasłużeni ministranci odebrali dyplomy uznania, a następnie wszyscy uczestnicy pielgrzymki przenieśli się na boisko w Rudach, gdzie odbył się piknik i rozgrywki sportowe.


Poniżej cała homilia bp. Gerarda Kusza: