Generał jezuitów w Gliwicach: Jesteśmy zaproszeni do praktycznej miłości

Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

publikacja 08.05.2019 23:41

O. Arturo Sosa Abascal SJ, przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, odwiedził gliwickie sanktuarium MB Kochawińskiej, gdzie rozpoczęły się przygotowania do odpustu parafialnego.

Generał jezuitów w Gliwicach: Jesteśmy zaproszeni do praktycznej miłości O. Arturo Sosa Abascal SJ wygłasza homilię w Gliwicach. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Generał jezuitów we wtorek rozpoczął dwutygodniową wizytę w Polsce. Najpierw odwiedził Kraków, a w kolejnych dniach uda się do Nowego Sącza, Trójmiasta, Warszawy, Łodzi i Lublina. Odwiedzi także Muzeum Powstania Warszawskiego i były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz odbędzie szereg spotkań z osobami świeckimi i duchownymi.

W środę o. Arturo Sosa Abascal SJ koncelebrował wieczorną Eucharystię i głosił słowo Boże w gliwickim sanktuarium MB Kochawińskiej, parafii prowadzonej przez ojców jezuitów, gdzie właśnie rozpoczęły się kilkudniowe przygotowania do odpustu parafialnego, przypadającego w najbliższą niedzielę.

- Pasterz, jeśli chce zachować swoje stado w dobrym stanie, musi kochać swoje owce, a ponieważ je kocha, poświęca swoje życie, czas i całą swoją energię na to, by dać im wszystko, czego potrzebują. Jeśli to czyni, można go nazwać dobrym pasterzem. Zatem "być dobrym" znaczy: "kochać" - mówił w kazaniu.

- Jeśli zatem Jezus mówi: "Jestem dobrym pasterzem", Jego słowa znaczą: "Kocham cię". A mówiąc to, zapewnia: "Nie bój się żadnego niebezpieczeństwa, żadnego bólu; nie skupiaj się wyłącznie na jedzeniu, piciu, pieniądzach czy majątku - kocham cię i sam zatroszczę się o wszystko, czego potrzebujesz". Jesteśmy więc zaproszeni do tego, aby w praktyczny sposób okazywać miłość Jezusowi, naszym braciom i siostrom oraz przyjmować miłość, jaką nam okazują - podkreślił.

W ramach przygotowań do odpustu w kolejnych dniach zaplanowano m.in. konferencję o. Edwarda Czai SJ, jednodniową sesję nt. "Droga Matki Dobrej Drogi - opowieść o Ikonie", recital Darka Czarnego z zespołu U Studni czy spektakl drużyny Skautów Europy pt. "O Maryi nigdy dosyć...".

Uroczysta Suma odpustowa zostanie odprawiona w niedzielę 12 maja o 12.30. Wcześniej, z soboty na niedzielę, z Bytomia do Gliwic przejdzie piesza pielgrzymka do Matki Boskiej Kochawińskiej.

Szczegółowy plan wszystkich wydarzeń znajdziesz TUTAJ.

Generał jezuitów w Gliwicach: Jesteśmy zaproszeni do praktycznej miłości   Eucharystia w sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej. Szymon Zmarlicki /Foto Gość