Rocznica powstania diecezji gliwickiej

Mira Fiutak Mira Fiutak

dodane 25.03.2019 21:10

W 27. rocznicę powstania diecezji bp Andrzej Iwanecki przewodniczył modlitwie w gliwickiej katedrze.

Rocznica powstania diecezji gliwickiej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. Mira Fiutak /Foto Gość

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kiedy obchodzony jest również Dzień Świętości Życia, diecezja świętuje 27. rocznicę jej utworzenia. Bp Andrzej Iwanecki przypomniał, że jest to też dzień, w którym wchodzą w życie postanowienia I Synodu Diecezji Gliwickiej.

W homilii cytował myśli papieża Franciszka, którymi dzielił się podczas styczniowych Światowych Dni Młodzieży w Panamie. A ich hasło brzmiało „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38). Papież mówił o tym, że zbawianie, które daje nam Pan jest, zaproszeniem do uczestnictwa w historii miłości. - To Pan jako pierwszy mówi „tak” naszemu życiu, mówi „tak” naszej historii. Chce, abyśmy też powiedzieli „tak”, ale to On nas zawsze w tym uprzedza - mówił bp Iwanecki.

Rocznica powstania diecezji gliwickiej   Materiały dla osób podejmujących duchową adopcję dzieci. Mira Fiutak /Foto Gość

- Papież wzywa nas do tego, byśmy pozwolili Bogu odnawiać nasze serca. Jego miłość jest większa niż wszystkie nasze sprzeczności, kruchości i małości. Chrześcijaństwo to Osoba, która nas umiłowała i czeka na odpowiedź naszej miłości. Teraz jest czas naszej odpowiedzi. Czas nawracania serca ku Bogu - mówił.

A w odniesieniu do rocznicy diecezji, jeszcze raz zacytował papieża Franciszka: - Pragniemy być Kościołem, który wspiera i towarzyszy, który potrafi powiedzieć „Oto jestem” w życiu i krzyżach tak wielu Chrystusów, którzy idą obok nas.

Podczas Eucharystii osoby, które chciały podjąć duchową adopcję dzieci, których życie jest zagrożone w łonie matki, złożyły przyrzeczenia rozpoczynające tę 9-miesięczną modlitwę.