Delegaci programu "Młodzi na Progu" z całej Polski spotkali się w Toszku

SZ

publikacja 16.03.2019 16:55

To była I Konferencja Krajowa MnP. W panelu dyskusyjnym wzięli udział bp Andrzej Iwanecki, jeden z autorów programu ks. Artur Sepioło i psycholog Paweł Pienkiewicz.

Delegaci programu "Młodzi na Progu" z całej Polski spotkali się w Toszku Msza w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku. Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Program "Młodzi na Progu" przeznaczony jest do pracy z młodzieżą w parafii, głównie w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania.

Poprzez otwarcie się na przekaz Ewangelii i budowanie szczerych relacji między uczestnikami i prowadzącymi ma stworzyć środowiska wiary dla młodych oraz poprowadzić ich do świadomej decyzji wiary.

Program z powodzeniem funkcjonuje w wielu parafiach diecezji gliwickiej i opolskiej oraz poza ich granicami. Jego autorami są ks. Artur Sepioło, dyrektor diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji, i Janusz Kasperczyk.

Na historycznym toszeckim wzgórzu w sobotę odbyła się również historyczna I Konferencja Krajowa MnP. Zjechały na nią osoby prowadzące program m.in. w Bielsku-Białej, Bytomiu, Gliwicach, Katowicach, Lubecku, Łowiczu, Rzeszowie, Stolarzowicach, Tarnowie, Włocławku i Zabrzu.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, której przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. W kazaniu dzielił się swoimi przeżyciami ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie oraz mówił o miłości do nieprzyjaciół. Wskazywał też, że poryw do pójścia życiem wiary jest odważną i ryzykowną decyzją.

Delegaci programu "Młodzi na Progu" z całej Polski spotkali się w Toszku   Panel dyskusyjny. Mówi ks. Artur Sepioło, jeden z autorów programu "Młodzi na Progu". Szymon Zmarlicki /Foto Gość

W drugiej części programu odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział bp A. Iwanecki, ks. A. Sepioło oraz psycholog Paweł Pienkiewicz, związany ze wspólnotą SNE w Gliwicach.

Biskup podkreślał, że ewangelizacja powinna prowadzić do sakramentów, "które są źródłem naszego życia duchowego i umacniają naszą wiarę, na pewno sprawiają też, że to, co zostało zasiane, może owocować". - To bardzo ważne, żebyśmy prowadzili do Jezusa, a nie do siebie - zaznaczył.

Ksiądz Artur Sepioło powiedział o dwóch rodzajach wiary - startowej, która jest początkowym doświadczeniem łaski i nie można jej lekceważyć, oraz pogłębionej, której doświadczamy we wspólnocie.

Z kolei Paweł Pienkiewicz uświadamiał, że doświadczenie więzi może być punktem wyjścia i uzdrowieniem, ale także trudnym początkiem.

Po wystąpieniach prelegentów padły pytania, m.in. o to, jak pokazywać młodym ojcowską dobroć Boga, gdy nie mają oni dobrego wzoru własnego ojca, a także czy warto egzekwować uzupełnianie indeksów sprawdzających obecność na niedzielnych Mszach przed bierzmowaniem.

Później uczestnicy wzięli udział w spotkaniach w grupach dla odpowiedzialnych za centra lokalne, liderów wspólnot, posługujących i dyrektorów rekolekcji "Spotkania", gdzie omawiane były zagadnienia dotyczące ewangelizacji i wspólnoty.