Jak zapalić młodych? Warsztaty w Kokotku

SZ

publikacja 10.03.2019 00:03

W Oblackim Centrum Młodzieży katecheci i duszpasterze uczestniczyli w warsztatach o pracy z młodymi.

Jak zapalić młodych? Warsztaty w Kokotku Zajęcia z katechezy systemowej Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Warsztaty "Zapal młodych", które odbyły się w ostatnią sobotę, zgromadziły świeckich nauczycieli religii, siostry zakonne i księży z kilku diecezji województwa śląskiego. To były pierwsze tego typu zajęcia zorganizowane w diecezji gliwickiej.

Konferencję rozpoczął Marcin Jakimowicz. Redaktor "Gościa Niedzielnego" szukał przyczyn trudności w ewangelizacji młodzieży i proponował skuteczne metody ich rozwiązywania.

Przede wszystkim zwrócił uwagę na konieczność indywidualnego podejścia do każdej osoby, bowiem - jak wyjaśniał - na młodych nie działa już mówienie do ogółu. Wskazywał na wpływ ich rówieśników oraz dotkliwą samotność.

M. Jakimowicz mówił też o znikomej ofercie współczesnego Kościoła dla młodzieży, którego formy przekazu są zdecydowanie bardziej przystosowane do starszego pokolenia, oraz o potrzebie organizowania dużych wydarzeń, jak np. spotkania lednickie czy Festiwal Życia, na których młodzi mogą spotkać innych młodych wyznających te same wartości.

W drugiej części spotkania uczestnicy podzielili się na grupy warsztatowe.

Zajęcia dla pierwszej z nich poprowadził Waldemar Wczasek, który opracował własną metodę katechezy. Nazywa ją systemową, bo nie polega ona tylko na przekazywaniu wiedzy, lecz angażuje również emocje, uczucia, wyobraźnię i własne doświadczenia ucznia. Dzięki różnym praktycznym zajęciom, które ćwiczyli warsztatowicze, młodzi ludzie są w stanie sami dojść do wielu wniosków, lepiej zrozumieć problemy i przy okazji zapamiętać informacje.

Druga grupa poznawała zasady działania i obsługi mediów społecznościowych oraz wykorzystywania ich do animowania grup i ewangelizacji. Filip Hepner i Marcin Szuścik, pracownicy Oblackiego Centrum Młodzieży, prezentowali praktyczne przykłady prowadzenia social mediów NINIWY oraz niewidoczne dla odbiorców aspekty ich działania.

Warsztaty zakończyła Msza św., której w kościele w Kokotku przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk. Uczestniczyło w niej też 30 członków wolontariatu misyjnego, którzy w tym czasie mieli swój weekendowy zjazd.