Zabrze. Wystawa prac Józefa Jonika

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 21.02.2019 12:40

W galerii MOK otwarta zostawał wystawa „Zapiski z Zabrza” podsumowująca 25 lat działalności twórczej Józefa Jonika.

Zabrze. Wystawa prac Józefa Jonika Józef Jonik podczas wernisażu swoich prac w galerii MDK Zabrzu Mira Fiutak/ Foto Gość

Jest malarzem amatorem, a równocześnie pasjonatem lokalnej historii i kultury. Szczególne miejsce wśród tych zainteresowań zajmuje Zabrze, jego rodzinne miasto. - Jestem przesiąknięty śląskim patriotyzmem, a szczególnie tym związanym z miejscem, gdzie się urodziłem - mówił podczas wernisażu. Widać to choćby w kolorystyce jego obrazów, przedstawiających poprzemysłowe przecież krajobrazy w pełnych ciepła barwach.

Józef Jonik urodził się w tym mieście i do dziś jest z nim związany. Przez 40 lat pracował w Hucie Zabrze na stanowisku modelarza. To tam ćwiczył kreskę potrzebną w rysunku wykonywanym z dbałością o szczegóły. Artysta jest również kolekcjonerem dawnych kart pocztowych z widokami Zabrza.

Na wernisażu wspominał, że jego pasja do malarstwa rozpoczęła się w dzieciństwie, a najbardziej mógł ją zrealizować już po przejściu na emeryturę. Warsztat rozwijał w czasie pracy zawodowej. - Budując model, trzeba było wielokrotnie z rysunku technicznego wykonywać różne powiększenia i należało to robić z bardzo wielką dokładnością i precyzją - opowiadał.

Zabrze. Wystawa prac Józefa Jonika   Na wystawie znalazły się prace autora wykonane różnymi technikami Mira Fiutak /Foto Gość W ciągu 25 lat jego działalności twórczej powstało prawie 300 prac związanych ze Śląskiem, wykonanych akwarelą, kredką, ołówkiem, czasem farbami olejnymi. Autora szczególnie fascynuje architektura. Na obrazach odnajdujemy pałace, kościoły i kapliczki, ratusze, dworce, kopalnie, szkoły, osiedla robotnicze czy miejskie parki. Widać też zamiłowanie do szczegółu w postaci drobnych elementów architektonicznych. Oprócz obrazów na wystawie znalazły się też rzeźby autora.

- Architektura w Zabrzu była zawsze bardzo bogata. Starałem się uchwycić też te drobne elementy, które na co dzień nie są zauważane. Ludzie idąc ulicą, nie widzą tych niewielkich fragmentów zdobiących frontony budynków. Dlatego chciałem je pokazać - te, które uważałem za wyjątkowo ciekawe - mówi Józef Jonik.

Na wielu jego obrazach widzimy świat, którego już nie ma. Widzimy też, jak zmieniało się miasto przez ostatnie dziesięciolecia.

Wystawę można oglądać do 22 marca w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu (ul. 3 Maja 91a). Z okazji ekspozycji wydany został katalog prac Józefa Jonika.