Rocznica katastrofy na terenie MTK [ZDJĘCIA]

Agata Nurek /Rdaio eM /pap

publikacja 28.01.2019 14:26

Dziś obchodzimy 13. rocznicę zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich.

Zapalono znicze i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tragedię na terenie MTK   Zapalono znicze i złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tragedię na terenie MTK
Agata Nurek /Radio eM
Dach budynku zawalił się podczas wystawy gołębi pocztowych. Pod gruzami zginęło wtedy 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Dziś, 28 stycznia, hołd ofiarom oddały ich rodziny, przedstawiciele służb ratunkowych i przedstawiciele władz samorządowych.

Mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski:

Zawalenie się hali MTK w 2006 roku było największą katastrofą budowlaną we współczesnych dziejach Polski. Dziś na terenach po stoi pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia i ich ofiary.

Mówi Aleksander Malcher z Piasku koło Pszczyną, który w katastrofie stracił dwóch braci:

W ostatnim czasie zapadły dwa przełomowe sądowe rozstrzygnięcia w toczących się od lat procesach związanych z tą tragedią.

W listopadzie 2018 r. przed Sądem Najwyższym zapadł ostateczny wyrok w procesie karnym, skazujący pięcioro oskarżonych o przyczynienie się do katastrofy. Sądzony będzie jeszcze jeden z b. członków zarządu spółki MTK. SN uchylił jego uniewinnienie i przekazał jego sprawę ponownie do II instancji.

Kilka dni temu Sąd Apelacyjny w Warszawie, który orzekał w sprawie pozwu zbiorowego około 90 bliskich ofiar katastrofy prawomocnie uznał, że państwo odpowiada za tę katastrofę.

Oddalił apelację Prokuratorii Generalnej od wyroku I instancji, w którym sąd okręgowy uznał, że cywilną odpowiedzialność za katastrofę ponoszą dwa organy Skarbu Państwa: prezydent Chorzowa i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie.

Uroczystość upamiętnienia ofiar katastrofy hali MTK w 13. rocznicę tragedii   Uroczystość upamiętnienia ofiar katastrofy hali MTK w 13. rocznicę tragedii
Agata Nurek /Radio eM