Młodzi dali się porwać entuzjazmowi wiary

Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

dodane 27.01.2019 14:20

Pół tysiąca osób bawiło się w Gliwicach na Śląskim Balu Panamskim z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Młodzi dali się porwać entuzjazmowi wiary Zabawa w Arenie Gliwice Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Ci, którzy z różnych powodów nie mogli polecieć na ŚDM do Panamy, nie mogą narzekać na brak pokrewnych wydarzeń w swojej okolicy.

W duchowej łączności z pielgrzymami z całego świata, którzy udali się do Ameryki Środkowej na spotkanie z papieżem Franciszkiem, 500 młodych osób bawiło się na Śląskim Balu Panamskim w Arenie Gliwice.

Młodzi dali się porwać entuzjazmowi wiary   Wprowadzenie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy przed nabożeństwem maryjnym w kościele akademickim Szymon Zmarlicki /Foto Gość Świętowanie rozpoczęło się od wieczornej Mszy w wypełnionym po brzegi kościele akademickim (zobacz galerię zdjęć TUTAJ). Biskup gliwicki Jan Kopiec zachęcał uczestników, by włączyli się "w światową pieśń o prawdziwej miłości, jaką naprawdę możemy spotkać między nami mimo odmiennych kolorów skóry, warunków, w jakich żyjemy, czy wiary okazywanej w odmienny sposób".

- Przecież wszystko zmierza do wyrzeźbienia takiej samej duszy - tęskniącej za ciepłem, bliskością drugiego człowieka i poczuciem radości z tego, że jesteśmy obywatelami wspólnej planety, której na imię Ziemia - dodał biskup.

Śląski Bal Panamski - duszpasterska wersja hitu Alvaro Solera w wykonaniu młodzieży
Gość Gliwicki

Po Eucharystii do kościoła została wprowadzona ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy której odbyło się krótkie nabożeństwo maryjne. Później młodzież w rozśpiewanym korowodzie przeszła ulicami do Areny Gliwice, gdzie rozpoczęła się zabawa.

Bezalkoholową imprezę poprowadził Paweł Jagodziński, jeden z najbardziej znanych katolickich wodzirejów na Śląsku. I - trzeba przyznać - nie bez powodu, bo przez całą noc parkiet nie pustoszał ani na chwilę, a jeśli ktoś z niego schodził, to tylko po to, by przez chwilę odpocząć po szalonych tańcach.

Śląski Bal Panamski - Polonez
Gość Gliwicki

- Młodzi dali się porwać entuzjazmowi wiary - entuzjazmowi, który odpowiada czasami na rzeczy, wydawałoby się, niemożliwe. No bo jak w Gliwicach, gdzie do tej pory nie było tradycji takich balów, zrobić wielkie wydarzenie, na które będą chcieli przyjechać młodzi? - komentuje diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Paś.

Jak dodaje, szczególnie cieszy go fakt, że na imprezę przyjechała młodzież nawet z dalszych miejsc, a samo wydarzenie udało się zorganizować dzięki współpracy z władzami miasta i województwa.

Śląski Bal Panamski - zabawa w Arenie Gliwice
Gość Gliwicki

- Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc kto wie, jakie jeszcze wielkie rzeczy i marzenia pokaże nam Pan Bóg odnośnie do młodzieży w diecezji gliwickiej i na Śląsku. Ważne, że to wszystko nie jest tylko na chwilę, ale przez ten bal zapraszamy do różnych inicjatyw, które wspólnie robimy - zaznacza ks. Marcin Paś.

Wśród już zapowiadanych wydarzeń można wymienić m.in. Ekstremalnie Nocny Weekend, czyli przejście Drogi Krzyżowej połączonej z czuwaniem (15-17 marca), rekolekcje "7 słów" w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku (5-7 kwietnia), kolejną pieszą pielgrzymkę do Łagiewnik "Z buta po miłosierdzie" czy kolejny Festiwal Życia w Kokotku.

Uczestnicy imprezy bawili się do białego rana. W rozmowach młodzi podkreślali, że choć nie mogą fizycznie być w Panamie, to właśnie przez takie inicjatywy włączają się w przeżywanie Światowych Dni Młodzieży i dają się ponieść entuzjazmowi wiary.

Śląski Bal Panamski - "Miłość w Zakopanem"
Gość Gliwicki

Jak zauważa Agata, która pomagała przy organizacji balu jako wolontariuszka, "Panama, oprócz zabawy i radości, wskazuje też, że życie jest jednocześnie czasem pracy i rozważania".

- Wszyscy wolontariusze są zachwyceni, mimo że mieliśmy do wykonania kawał ciężkiej roboty przez długie godziny. Bolą ręce, nogi i głowy, ale każdy chce pomagać i robi to z wielkim, Bożym uśmiechem - dodaje.

W łączności z pielgrzymami w Panamie w środku nocy na telebimie został wyświetlony film nagrany przez przebywającą tam młodzież z diecezji gliwickiej. Wszyscy w skupieniu wysłuchali też słów papieża Franciszka skierowanych tego dnia do młodych.

Młodzi dali się porwać entuzjazmowi wiary   Wspólne zdjęcie uczestników imprezy Szymon Zmarlicki /Foto Gość Zobacz fotorelację z balu TUTAJ i TUTAJ.