Nie chcemy niczego udawać

Klaudia Cwołek

publikacja 21.01.2019 12:43

Stajemy ponad podziałami i chcemy dać świadectwo modlitwie o jedność i szacunek do drugiego człowieka - mówił ks. Andrzej Wójcik, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Gliwicach.

Nie chcemy niczego udawać Duchowni w drodze na nabożeństwo ekumeniczne Klaudia Cwołek /Foto Gość

W ewangelickim kościele Zbawiciela w Gliwicach wczoraj odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych różnych wyznań. Zorganizowano je z okazji trwającego do 25 stycznia Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Obecni byli przedstawiciele Kościołów rzymsko-katolickiego, ewangelicko-metodystycznego, zielonoświątkowego oraz gospodarze, czyli wspólnota parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Nie chcemy niczego udawać   Ks. Andrzej Wójcik, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Gliwicach Klaudia Cwołek /Foto Gość

- Nie chcemy niczego udawać. Dlatego to dzisiejsze nabożeństwo jest komunijne, tak jak to jest zazwyczaj u nas w niedzielę - mówił na wstępie ks. proboszcz Andrzej Wójcik. - Modlimy się o jedność i akurat ten moment w nabożeństwie, mimo że jest bardzo pojednawczy, nie jest jeszcze jednością. Możemy udawać, że tego nie ma, ale możemy też dzisiaj głęboko zastanowić się - jak to się szumnie mówi - nad gościnnością eucharystyczną, która nie jest wypracowana pomiędzy Kościołami, i to różnych denominacji - i nie myślę tylko o Kościele rzymskokatolickim i ewangelickoaugsburskim.

W ten sposób wszyscy mieli okazję uczestniczyć w tradycyjnym nabożeństwie ewangelików, z Komunią, która jest u nich rozumiana inaczej niż w Kościele katolickim.

Nie chcemy niczego udawać   Uczestnicy nabożeństwa Klaudia Cwołek /Foto Gość - Chciałbym, żebyśmy poczuli się dziś razem dobrze, w jedności, bo stajemy jako Kościół Jezusa Chrystusa, stajemy ponad podziałami i chcemy dać świadectwo modlitwie o jedność i szacunek do drugiego człowieka, bez względu na przynależność religijną, rasową, czy jakąkolwiek inną - podkreślił także ks. Wójcik.

W czasie nabożeństwa nawiązał do żałoby narodowej po zabójstwie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, i odczytał List biskupa swojego Kościoła Jerzego Samca po tej śmierci, w którym znalazła się zachęta do wspierania dobra. Polska Rada Ekumeniczna wystosowała specjalny apel, w którym prosiła, żeby zbiórkę podczas nabożeństw przekazać na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Ks. Wójcik zaznaczył, że jesteśmy wolni w tej kwestii, a na zakończenie nabożeństwa przy wyjściu można było złożyć ofiarę.

Wcześniej powiedział, że ma w sobie dużo buntu, bo rzeczy, które mają miejsce, są bardzo upolitycznione. A w księdze kondolencyjnej, wyłożonej w Willi Caro, z wikarym wpisał słowa Psalmu 34 w przekładzie Biblii ekumenicznej: „Szukaj pokoju i dąż do niego”, które są hasłem na ten rok w ich Kościele.

Nie chcemy niczego udawać   Bp Jan Kopiec podczas kazania Klaudia Cwołek /Foto Gość Do wygłoszenia kazania podczas nabożeństwa ewangelickiego poproszony został bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej Kościoła katolickiego, w którym odnosząc się do słowa Bożego, mówił o jedności, poszukiwaniu dobra i pracy nad własną dojrzałością.

Kazanie bp. Jana Kopca w kościele ewangelickim cz. 1

Bp Jan Kopiec nawiązał także do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan „Dąż do sprawiedliwości”oraz do Listu zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego, który poruszył problem nienawiści.

Kazanie bp. Jana Kopca w kościele ewangelickim cz. 2

W ostatniej części kazania zachęcał też do czynienia dobra i nadziei, że stać nas na wysiłek w tym kierunku, z pamięcią o miłosierdziu Boga.

Kazanie bp. Jana Kopca w kościele ewangelickim cz. 3

Na zakończenie nabożeństwa ks. Wójcik poprosił biskupa o udzielenie błogosławieństwa, a także o przyłączenie się do praktykowanego u ewangelików zwyczaju indywidualnego pożegnania każdego w drzwiach kościoła.

Nie chcemy niczego udawać   Wspólne zdjęcie uczestników spotkania ekumenicznego Klaudia Cwołek /Foto Gość