Ilu żołnierzy miała kohorta?

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 10.01.2019 18:25

Jan Kucharski z Jaworzna zwyciężył w wojewódzkim konkursie biblijnym, którego finał odbył się w Rudach.

Ilu żołnierzy miała kohorta? Piątka najlepszych w finale konkursu Mira Fiutak /Foto Gość

Najlepszych 60 uczniów z pięciu diecezji przystąpiło dzisiaj do etapu finałowego. Musieli wykazać się szczegółową znajomością Ewangelii wg św. Łukasza. Na przykład imion kobiet, które towarzyszyły Jezusowi i Apostołom czy liczbą żołnierzy, którą posiadała kohorta, pododdział rzymskiego legionu.

Do ścisłego finału przeszło 5 osób, jak się okazało reprezentujących wszystkie startujące diecezje. Najwięcej punktów zdobył Jan Kucharski z SP nr 21 w Jaworznie (diecezja sosnowiecka), o jeden punkt mniej - Weronika Wałach z ZSP nr 9 w Rybniku (archidiecezja katowicka) i Jacek Adamecki z ZSP nr 7 w Gliwicach (diecezja gliwicka), a o dwa punkty mniej od zwycięzcy - Zuzanna Kowalska ze SP w Dębowcu, filii w Ogrodzonej (diecezja bielsko-żywiecka) i Damian Kozub z PSP w Lipniku (archidiecezja częstochowska).

Ilu żołnierzy miała kohorta?   Finałowe podium (od lewej): Weronika Wałach (III miejsce), Jan Kucharski (I miejsce) i Jacek Adamecki (II miejsce) Mira Fiutak /Foto Gość Poziom ich wiedzy był wyrównany, co pokazały ustne odpowiedzi, w których pojawiły się również pytania powiązane z fragmentem filmu, utworu muzycznego czy obrazem.

- Nie chodzi tylko o samą wiedzę i zapamiętanie jak największej liczby szczegółów, ale o to, żeby tym żyć - mówi zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Jan Kucharski, który przygotowując się, kilkanaście razy przeczytał całą Ewangelię wg św. Łukasza.

Jest uczniem VIII klasy, w konkursie biblijnym startował po raz czwarty. W sumie trzykrotnie zdobył pierwsze miejsce, a raz drugie. Po szkole podstawowej chce uczyć się w Technikum Leśnym w Brynku, a następnie również studiować ten kierunek. Zamiłowanie do leśnictwa jest rodzinną tradycją, ten zawód wybrał również jego brat.

Jacek Adamecki, który w ścisłym finale reprezentował diecezję gliwicka, zdradza metodę na dobre przygotowanie do konkursu. - Najpierw przeczytałem całość i wszystkie trudne fragmenty zapisywałem sobie w zeszycie. Potem wracałem do nich, żeby dobrze zapamiętać - wyjaśnia.

- Jak czegoś nie wiedziałem, to najczęściej pytałem rodziców, w szkole panią katechetkę i pana katechetę - dodaje. Był najmłodszy z piątki finalistów, jest uczniem V klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Gliwicach, więc po raz pierwszy mógł wystartować w konkursie. Zapewnia, że weźmie udział również w kolejnej edycji.

Wysoki poziom wiedzy finalistów podkreślali goście spotkania w Rudach - bp Jan Kopiec i wicekurator Dariusz Domański z Kuratorium Oświaty w Katowicach. Razem z nimi nagrody laureatom wręczał burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha.

Ilu żołnierzy miała kohorta?   Część pisemna finału konkursu biblijnego Grzegorz Tomasiak W tym roku organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych, ogłoszonego po raz 24., była sekcja szkolno-katechetyczna Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. Dlatego finał odbył się Starym Opactwie w Rudach, a część pisemna w tutejszej Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego.

Uczestnicy przyjechali z archidiecezji katowickiej i częstochowskiej oraz diecezji gliwickiej, bielsko-żywieckiej i sosnowieckiej. W przerwie mieli okazję zwiedzić Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy i sanktuarium Matki Bożej Pokornej.

Następna, 25. edycja konkursu wiedzy biblijnej, będzie organizowana przez archidiecezję częstochowską.