Za rok - ostatnie państwa Europy

Jan Maniura

publikacja 18.11.2018 11:04

NINIWA Team dziękuje Bogu za wyprawy i zdradza plany na przyszłość.

Za rok - ostatnie państwa Europy Ekipa piechurów dzieli się swoimi przeżyciami z drogi Jan Maniura

Od zakończenia 12. wyprawy NINIWA Team do Santiago de Compostela minęło kilka miesięcy i teraz nadszedł czas na V Festiwal Together "Wyprawy z wiarą" 2018. Wszystkie grupy rowerzystów, które jechały w łączności i we wspólnej intencji z NINIWA Team, zjechały się do Kokotka. Tam wspólną modlitwą rozpoczął się festiwal.

W tegorocznej wyprawie NINIWY oprócz grupy rowerowej po raz pierwszy wyruszyła również ekipa piesza. Pierwsza wyjechała z Kokotka, a w tym samym czasie druga wystartowała z Lizbony. Wszyscy spotkali się w Santiago de Compostela.

Po Mszy św. w Kokotku uczestnicy festiwalu udali się do Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, gdzie odbyła się prezentacja poszczególnych grup.

Za rok - ostatnie państwa Europy   Rowerzyści wraz ze swoim opiekunem o. Tomaszem Maniurą OMI Jan Maniura Rowerzyści wszystkich wypraw Together dziękowali Bogu za to, że pozwalał im doświadczyć Jego obecności w otaczającym świecie. W tym roku przebyte kilometry ofiarowali w intencji młodzieży w związku z tegorocznym synodem młodzieży w Rzymie.

Głównym punktem spotkania była prezentacja grupy rowerowej o. Tomasza Maniury OMI, organizatora wypraw. Można ją zawrzeć w takich liczbach: 32 uczestników, 23 dni jazdy na rowerze, 3200 przebytych kilometrów oraz niezliczona ilość wspomnień i przeżyć. - Wiem, że przez te wszystkie lata wypraw to Pan Bóg nas prowadzi. Tegoroczna wyprawa "Projekt: Życie. Próba Krzyża" jest zachętą, żeby po prostu zacząć żyć, cieszyć się życiem - mówił o. Maniura.

Podczas festiwalu odbyła się również prezentacja dziewiątej książki NINIWA Team, zawierającej relacje, zdjęcia oraz wspomnienia uczestników z tegorocznej wyprawy pieszej i rowerowej do Santiago de Compostela.

Za rok - ostatnie państwa Europy   Mapa trasy wyprawy planowanej w przyszłym roku Jan Maniura Na zakończenie padło tradycyjne pytanie: "Gdzie za rok pojedzie NINIWA Team?". O. Tomasz Maniura podkreślił, że plany wyprawowe często się zmieniają i nie wie, czy na pewno pojadą tam, dokąd obecnie planują.

- Udało nam się w kalendarzu na przyszły rok wpisać wyprawę od 29 lipca do 7 września. I na pewno będzie ona pod hasłem maryjnym, bo w przyszłym roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się również pod takim hasłem, a w Polskiej Prowincji Oblackiej rozpocznie się rok Matki Bożej Kodeńskiej. Pojedziemy przez 13 państw, z Kokotka przez Ukrainę do Mołdawii, następnie przez Rumunię, Włochy do San Marino i potem przez Niemcy do Danii. Razem około 5500 km. Są to trzy państwa, w których jeszcze nie byliśmy - zdradził organizator wypraw.