Potrzeby są bardzo duże

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 16.11.2018 23:31

W Gliwicach poświęcona została nowa Diecezjalna Specjalistyczna Poradnia Życia Rodzinnego.

Potrzeby są bardzo duże Bp Andrzej Iwanecki poświęcił nową poradnię, obok ks. Waldemar Niemczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin Mira Fiutak /Foto Gość

Poradnia, którą poświęcił dzisiaj bp Andrzej Iwanecki, znajduje się w parafii św. Bartłomieja. Wcześniej odbyło się spotkanie doradców życia rodzinnego z różnych poradni parafialnych w diecezji.

- Odkrywając Boga, odkrywamy też człowieka. Odkrywamy także prawdę o nas samych, kim jesteśmy w Jego oczach, kim jesteśmy w Jego planach, kim są ci nasi bracia i siostry, do których wyciągamy pomocną rękę w różnych, nieraz bardzo dramatycznych, sytuacjach. Wy o tym wiecie jeszcze więcej niż ja - powiedział bp Iwanecki do doradców życia rodzinnego.

- Wiemy, że Bóg upomina się o każdego człowieka, zależy Mu na nim. Nieraz jest to droga przez mękę, ale celem zawsze jest nasze życie i szczęście. Niech ta myśl towarzyszy wam, gdy będziecie poświęcali swój czas, bo wiem, jak trudna i wymagająca jest ta służba. Ale kiedy człowiek ma motywację, widzi, jaki jest jej sens, i pamięta, jaki jest jej cel, to może być ona radosna - dodał.

Potrzeby są bardzo duże   Uczestnicy spotkania doradców życia rodzinnego Mira Fiutak /Foto Gość Do tej pory diecezjalne poradnictwo rodzinne było prowadzone w siedzibie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Gliwickiej, która znajduje się w Centrum Edukacyjnym im Jana Pawła II. Biuro pełniło też wielorakie funkcje - administracyjną czy magazynowo-logistyczną. Jest też zapleczem dla prowadzonych tam warsztatów i zajęć Studium Życia Rodzinnego, miejscem dyżurów psychologa - i to się nie zmieni.

Natomiast poradnictwo dla rodzin zostanie przeniesione do nowej siedziby. - W ramach dokumentu synodalnego zgłosiliśmy propozycję utworzenia takich poradni specjalistycznych w większych miastach w kilku miejscach w diecezji - mówi Michał Jurkiewicz, diecezjalny doradca życia rodzinnego. Podkreśla, że potrzeby są bardzo duże. - Obecnie jest 14 par, z którymi się spotykam. Z różną częstotliwością, ale dwa spotkania w miesiącu to jest minimum w takiej terapii systemowej, jaką prowadzę. Podobnie w psychoedukacji rzadsze spotkania raczej nie mają sensu. Zdarzają się oczywiście sytuacje szczególne, kiedy małżonkowie z różnych powodów nie są w stanie przyjechać nawet te dwa razy. Z kolei w sytuacjach interwencyjnych może to być nawet co tydzień - wyjaśnia.

W przypadku, gdy ktoś mieszka np. w Lublińcu, wyjazdy do Gliwic mogą stanowić dużą barierę w podjęciu terapii. - Dlatego chciałbym, żeby nasi doradcy parafialni nie zawężali się tylko do pomocy narzeczonym i przygotowania ich do małżeństwa, ale pomagali też małżonkom. I są osoby, które to robią. W statystykach z kolejnych lat widzimy, że coraz więcej małżonków jest w poradniach parafialnych - podkreśla Michał Jurkiewicz.

Diecezjalna Specjalistyczna Poradnia Życia Rodzinnego w Gliwicach mieści się w domu parafialnym (parafii św. Bartłomieja) przy ul. Bernardyńskiej 19. Czynna jest we wtorki i czwartki w godzinach 17-21. Wcześniej należy umówić się telefonicznie: 507 389 948.