Bp Jan Kopiec: "Dominuje akcent ogromnej nadziei"

sz /inf. prasowa

|

Foto Gość

publikacja 03.10.2018 09:52

Studenci wrócili na uczelnie. Nowy rok akademicki został zainaugurowany m.in. na największej uczelni technicznej w regionie. Wieczorem wykładowcy i studenci modlili się też w gliwickiej katedrze.

Bp Jan Kopiec: "Dominuje akcent ogromnej nadziei" Sztandar Politechniki Śląskiej w gliwickiej katedrze podczas Mszy w intencji wykładowców i studentów Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Na Politechnice Śląskiej uroczyste Gaudeamus Igitur rozbrzmiało już po raz 74. W tym roku naukę w murach gliwickiej uczelni rozpoczęło prawie 6700 studentów na 56 kierunkach studiów.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor prof. Arkadiusz Mężyk zwrócił uwagę, że rozpoczynający się rok akademicki będzie dla wszystkich polskich uczelni, w tym również dla Politechniki Śląskiej, przełomowy. – Wczoraj weszła w życie nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwana Konstytucją dla Nauki, która znacząco zmieni szkolnictwo wyższe. Główny cel nowej ustawy, czyli stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju polskiej nauki, a także kształcenia kadr przyszłości, przyświeca nam od dawna. Reformę szkolnictwa wyższego traktujemy jako szansę dla Politechniki Śląskiej. I zamierzamy ją ze wszech miar wykorzystać – mówił profesor.

Rektor Politechniki Śląskiej w swoim przemówieniu zwrócił się także do świeżo przyjętych do wspólnoty akademickiej studentów. – Chciałbym, aby nasza uczelnia stała się dla Was miejscem rozwoju we wszelkich sferach życia – intelektualnej, duchowej, sportowej czy kulturalnej. Cieszę się, że obdarzyliście nas zaufaniem i wybraliście Politechnikę Śląską jako miejsce, w którym będziecie zdobywać wiedzę i umiejętności, które pozwolą Wam spełnić marzenia i zyskać zawód, który da wam satysfakcję i stabilizację w życiu  – mówił prof. A. Mężyk.

Tradycyjny wykład inauguracyjny nt. "Od dotacji do instrumentów zwrotnych, czyli jak finansować innowacje" wygłosił prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Profesor zwrócił się również do studentów:  – Nie bójcie się myśleć w taki sposób, żeby od razu przeskakiwać te bariery, które przed naszym pokoleniem są ciągle obecne. Nagroda będzie dla tych, którzy będą się starali wyjść poza paradygmat – podsumował dyrektor NCBR-u.

Wieczorem w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy Świętej w intencji wykładowców i studentów.

– Doświadczamy niezwykłych talentów i ambicji, jakie stoją przed Politechniką, aby ułatwiać nasze życie i aby móc wprowadzać w nasze życie cywilizacyjne unowocześnienia – mówił w homilii biskup.

– Dziś dominuje akcent ogromnej nadziei i uświadomienia sobie, ile talentów i chęci do pracy drzemie w człowieku, które trzeba umieć z niego wydobyć. Ale jednocześnie trzeba też wzbudzić w nim odpowiedzialność za to, co czyni, do czego zmierza i w jaki sposób chce to zrealizować  –mówił biskup.  – I dobrze, że pośród różnego rodzaju analiz naszego codziennego życia nie brakuje tych ambicji – dodał.

Uroczystą oprawę Eucharystii zapewnił Akademicki Zespół Muzyczny pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

Diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Robert Chudoba zapraszał studentów na Msze św. i spotkania w grupach, które odbywają się w kościele akademickim pw. św. Alberta Wielkiego w Gliwicach od poniedziałku do czwartku o 19.30.

Natomiast od 22 do 24 października potrwają rekolekcje akademickie "Na dobry początek", również o 19.30 w kościele św. Alberta Wielkiego.