Odpowiedzialność - dar na nowe stulecie

Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

publikacja 27.05.2018 11:21

O zaangażowaniu w życiu społecznym, codziennej trosce o kulturę życia i nawróceniu ekologicznym mówił w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc.

Odpowiedzialność - dar na nowe stulecie Metropolita katowicki wygłasza mowę społeczną na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Przemysław Kucharczak /Foto Gość

W swoim przemówieniu metropolita katowicki nawiązał do katastrofy w kopalni „Zofiówka”, gdzie 5 maja 7 górników zostało uwięzionych 900 m pod ziemią. - Dwóch z nich udało się uratować, ale Marcin, Piotr, Przemysław, Łukasz i Michał nie przeżyli wstrząsu, chociaż śpieszyło im z pomocą ponad 2,5 tys. ratowników - zaznaczył z bólem. Zapewnił o solidarności z rodzinami poszkodowanych. Dziękował Zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej i ratownikom górniczym z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. - Wasze działania to przykład bezgranicznej miłości bliźniego. Bóg zapłać wam. Dziękujemy! - mówił.

Przypomniał o trzech ważnych jubileuszach: 700. rocznicy poświęcenia pierwszego kościoła w Piekarach, 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50. rocznicy powołania do życia Uniwersytetu Śląskiego.

Podkreślił, że darem na nowe stulecie powinna być podjęta w sumieniu odpowiedzialność, która w pierwszym rzędzie wyraża się w trzeźwości. - 800 tysięcy alkoholików i 3 miliony ludzi szkodliwie pijących sieje spustoszenie zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży (...). Wchodzą w dorosłe życie poranieni i niedojrzali emocjonalnie - mówił metropolita. Dlatego - jak stwierdził - "jako chrześcijanie musimy ponownie podjąć odpowiedzialność za siebie samych i za innych". Jako pomoc w walce o trzeźwość wskazał dwóch górnośląskich kapłanów, apostołów trzeźwości - Jana Alojzego Ficka i Franciszka Blachnickiego.

Kolejnym przejawem odpowiedzialności - zdaniem metropolity - jest troska o codzienną kulturę życia. - Potrzeba świadectwa języka wolnego od przekleństw i wulgaryzmów. Potrzeba języka politycznego i społecznego wolnego od jątrzenia i kłamstwa. Potrzeba internetu wolnego od hejtu - apelował.

Wśród tematów poruszonych na kalwaryjskim wzgórzu nie zabrakło też kwestii zanieczyszczenia środowiska i "ekologicznego nawrócenia". - Spośród 50 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, aż 36 znajduje się w Polsce (...). Nie wolno narażać środowiska naturalnego oraz zdrowia i życia ludzi, kierując się jedynie kalkulacją ekonomiczną czy krótkowzroczną polityką przedwyborczą - podkreślił abp Skworc. Do rządu apelował o przyspieszenie prac w tym zakresie. Przypomniał, że już w grudniu w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny, "gdzie mogą wybrzmieć postulaty o dekarbonizacji (od-węglowieniu) źródeł energii".

Wyraził też radość z wolnych od handlu niedziel, o które na przestrzeni lat upominali się biskupi katowiccy. Ale wskazał też na niepokojące i nieuczciwe praktyki. - Nie ulegniemy korporacjom sieci handlowych, które usiłują ominąć stanowione prawo. Polska nie może pozwalać na to, aby lekceważono państwo prawa. Setki tysięcy zatrudnionych, zwłaszcza kobiet, nie muszą w niedzielę pracować - mogą odpocząć i być dla rodziny; zauważamy, jak w dwie wolne od handlu niedziele zmienia się styl życia - mówił.

Metropolita katowicki podkreślił, że w sprawach społecznych na rzecz dobra wspólnego trzeba działać razem. Zaapelował o poszanowanie czasu obywateli i łatwiejsze komunikowanie się. Jako przykład wskazał na marnowany bezproduktywnie czas w kolejkach przy autostradowych bramkach. O pomoc w tej kwestii prosił premiera Morawieckiego. Jednocześnie docenił rządowe programy socjalne, które - jak się wyraził - "wnoszą w relacje społeczne więcej sprawiedliwości". Wśród nich wymienił: 500+, 75+, Kartę Dużej Rodziny, Mieszkanie+. Podkreślił jednak, że na Górnym Śląsku pamiętać trzeba przede wszystkim o tych, którzy nadal "mieszkają w fatalnych warunkach, w zdegradowanych dzielnicach miast poprzemysłowych". - Tam często konieczne są rzeczy podstawowe: program Łazienka+, a nawet program Kuchnia+ - podkreślił abp Skworc.

Mowę społeczną metropolity katowickiego poprzedził list papieża Franciszka do legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego. Jego pełną treść publikujemy TUTAJ.

Czytaj także:

Tysiące mężczyzn w drodze do Piekar Śląskich