Kto będzie bohaterem katechezy?

Mira Fiutak Mira Fiutak

publikacja 08.03.2018 13:02

Znamy już kandydatów zgłoszonych do tytułu najlepszego nauczyciela religii. Teraz czas na głosowanie.

Kto będzie bohaterem katechezy?     Głosować można do 30 kwietnia Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Piętnastu katechetów zostało zgłoszonych do drugiej edycji Plebiscytu „Bohater Katechezy”, organizowanego przez gliwicki oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Od 13 marca można na nich głosować, zaznaczając „Lubię to” oraz „Super” na Facebooku: Bohater Katechezy Diecezji Gliwickiej. Każdy może oddać tylko jeden głos. Czas na głosowanie do 30 kwietnia.

Na podstawie uzasadnień wyboru kandydatów, przesłanych przez uczniów lub dyrekcji szkół (niektórzy posłużyli się ubiegłorocznymi opisami), przygotowaliśmy krótkie prezentacje ich sylwetek.

Oto tegoroczni kandydaci zgłoszeni do plebiscytu.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Krzysztof Albrecht Archiwum prywatne

Krzysztof Albrecht

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach – III Liceum Ogólnokształcące im. W. Styczyńskiego

Utalentowany muzycznie, zajmuje się muzyką „Rap z Bogiem”. Zorganizował konferencję nt. transplantologii. Współpracuje z parafią NMP Matki Kościoła. Przygotowuje uczniów do konkursów.

Uczennica o nim: Z pasją przekazuje nam wiedzę, potrafi rozbudzić w nas ciekawość. Jest autorytetem, najbardziej cenimy u niego podejście do ucznia. Jest naszym przyjacielem, wysłucha i potrafi zrozumieć. Jest zawsze sobą, ma poczucie humoru, wszystkich uczniów traktuje równo.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Teresa Chamula Archiwum prywatne

Teresa Chamula

Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika w Zabrzu

Od ponad 20 lat organizuje razem z druga katechetką jasełka. Prowadzą kółko biblijne i katechetyczne, akcje charytatywne (zbiórka zakrętek na pomoc osobom niepełnosprawnym), przygotowują obchody Dnia Papieskiego w formie turnieju „Jeden z dziesięciu” – na temat życia Jana Pawła II oraz wyjazdy do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Organizują też obchody dnia misyjnego – pokaz filmów o tej tematyce, wycieczki do muzeów misyjnych w Mysłowicach-Brzęczkowicach i na Górze św. Anny. Z okazji Dnia Dziecka przygotowują imprezę charytatywną dla zabrzańskich szkół specjalnych. Wyjeżdżają z uczniami do Łagiewnik, Czernej oraz do Katowic Panewnik (szopka bożonarodzeniowa).

Kto będzie bohaterem katechezy?       Dominik Gałkiewicz Archiwum prywatne

Dominik Gałkiewicz

Branżowa Szkoła I stopnia nr 8 Specjalna w Bytomiu

Wspiera wszechstronny rozwój uczniów niepełnosprawnych, uwzględniając ich indywidualne możliwości. Podejmuje różne działania, żeby poprawić sytuację uczniów zagrożonych patologią i niedostosowaniem społecznym. Jego działania ewangelizacyjne prowadzą młodzież do dojrzałości w wierze i miłosierdziu, do poznania nauki Kościoła. Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu konkursów biblijnych.

O katechecie: Swoją postawą „zaraża” młodzież do tego, by pogłębiała swoją wiarę. Jest autorytetem dla całej społeczności szkoły.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Katarzyna Gąsewicz-Kluba Archiwum prywatne

Katarzyna Gąsewicz-Kluba

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach

Pracuje też w tarnogórskim Przedszkolu nr 5. Przygotowuje z młodzieżą szkolne jasełka, obchody Dnia Papieskiego. Troszczy się o atrakcyjną, ciekawą formę przeżycia rekolekcji wielkopostnych. Uczestniczy z uczniami w czuwaniach modlitewnych, np. w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Zaprasza na lekcje religii osoby żyjące wiarą, np. siostry służebniczki z Katowic-Panewnik, franciszkanów. Uczestniczy z młodzieżą w Wieczorach Świętych w Gliwicach i w konkursach piosenki religijnej. Współpracuje z organizatorami Tarnogórskiego Konkursu Papieskiego (jest autorką pytań konkursowych).

O katechetce: Kocha pracę z młodzieżą i dziećmi. Pracuje jako katechetka od 19 lat i przez ten czas przybliża uczniom miłość Chrystusa.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Gabriela Gołkowska Archiwum prywatne

Gabriela Gołkowska

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach

Przygotowuje z młodzieżą szkolne jasełka, obchody Dnia Papieskiego. Troszczy się o atrakcyjną, ciekawą formę przeżycia rekolekcji wielkopostnych (przygotowanie inscenizacji). Wyjeżdża z uczniami na pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. Przygotowuje gazetkę szkolną poświęconą dziedzictwu związanemu z Janem Pawłem II. Wspiera uczniów zainteresowanych konkursami biblijnymi i religijnymi.

O katechetce: Jest przyjacielem młodzieży. Nauka katechezy to dla niej przyjemność.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Barbara Jałowiecka Archiwum prywatne

Barbara Jałowiecka
Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika w Zabrzu

Od ponad 20 lat organizuje razem z drugą katechetką jasełka. Prowadzą kółko biblijne i katechetyczne, akcje charytatywne (zbiórka zakrętek na pomoc osobom niepełnosprawnym), przygotowują obchody Dnia Papieskiego w formie turnieju „Jeden z dziesięciu” – na temat życia Jana Pawła II oraz wyjazdy do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Organizują też obchody dnia misyjnego – pokaz filmów o tej tematyce, wycieczki do muzeów misyjnych w Mysłowicach-Brzęczkowicach i na Górze św. Anny. Z okazji Dnia Dziecka przygotowują imprezę charytatywną dla zabrzańskich szkół specjalnych. Wyjeżdżają z uczniami do Łagiewnik, Czernej oraz do Katowic Panewnik (szopka bożonarodzeniowa).

Kto będzie bohaterem katechezy?       O. Mateusz Janyga SJ Archiwum prywatne

Ks. Mateusz Janyga SJ

Zespół Szkół ogólnokształcących w Gliwicach – Gimnazjum nr 11

Używa języka zrozumiałego dla uczniów. Zajęcia to nie „sucha teoria”, ale przykłady, dyskusja, filmy. Wprowadza różne formy aktywizacji. W ciekawy sposób prowadzi przygotowanie do bierzmowania. W parafii prowadzi wspólnotę MAGIS, organizuje rekolekcje, wyjazdy z młodzieżą. W szkole podczas Sesji Przyrodniczo-Matematycznej miał prelekcję o powstaniu Ziemi. Dzieli się z uczniami wiedzą, np. tłumacząc zadania z matematyki. Zachęca do aktywności fizycznej, sam przyjeżdża do szkoły na rowerze.

Uczniowie o nim: Stara się dotrzeć do tych, którzy nie są przekonani do Kościoła. W wielu rozbudził wiarę. Zawsze ma dla nas czas, stara się zrozumieć i pomóc. Nie krytykuje, a motywuje nas do działania.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Dominika Macha-Kowalska Archiwum prywatne

Dominika Macha-Kowalska

Szkoła Podstawowa nr 36 im. J. Tuwima w Zabrzu

Organizuje wiele szkolnych konkursów, każdego roku inne (np. na lampion adwentowy, projekt graffiti dla Jezusa, plakat stacji Drogi Krzyżowej, projekt kapliczki maryjnej). Prowadzi akcje: Grosz dla Afryki, Znaczek na misje, skarbonka wielkopostna – w każdej klasie, prowadzi gazetkę szkolną „Reporter”. „Ja – patriota i chrześcijanin” – innowacja pedagogiczna w roku szkolnym 2017/2018. Prowadzi akcję „Przerwa dla Jezusa” – wspólna modlitwa w intencji społeczności szkolnej. Jako narzędzie ewangelizacji wykorzystuje współczesną muzykę chrześcijańską (nagrania z koncertów, teksty piosenek, świadectwa muzyków). Dzięki pomocy sponsorów kupiła 20 egzemplarzy Pisma Świętego. Przygotowuje „Cukierki duchowe” – ponad 600 różnych fragmentów słowa Bożego do losowania dla uczniów na każdej lekcji. Współpracuje z parafiami św. Wojciecha i św. Anny (program „Młodzi na progu” dla bierzmowańców, Rekolekcje Spotkania, warsztaty „Młodzi na progu”, dni skupienia m.in. „Holy Walk”, „Jonasz – nie uciekaj przed Bogiem”). Jest liderem wspólnoty Młodzi Szkoły Nowej Ewangelizacji, należy do zabrzańskiej filii SNE Jezusa Zmartwychwstałego w Gliwicach.

Uczniowie o niej: Nauczyła mnie bardzo wielu potrzebnych rzeczy. Potrafi z nami porozmawiać na różne, często trudne, tematy. Doskonale nas rozumie i dogaduje się z nami. Nawet o najnudniejszych rzeczach potrafi opowiedzieć tak, że wszyscy słuchają z zainteresowaniem. Pozwala nam wyrażać swoje zdanie.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Adam Maniura Archiwum prywatne

Adam Maniura

I Liceum Ogólnokształcące im. J. Smolenia w Bytomiu

Pracuje również w IV Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu. Potrafi zainteresować przedmiotem i przyciągnąć osoby niewierzące. Prowadzi lekcje niekonwencjonalnie. Stworzył salę katechetyczną. Działania poza lekcjami: akcja „Misiek” – zbiórka maskotek dla dzieci poszkodowanych w wypadkach, Teatr Pantomimy, „Siła Paciora” – dożywotnia modlitwa za klasę, wypożyczalnia różańców, poranna modlitwa, Stowarzyszenie DEWOT (modlitwa na długiej przerwie), warsztaty i plenery fotograficzne, kurs makijażu, kaligrafii, spotkania z ciekawymi ludźmi (np. Aleksander Bańka, ks. Robert Cielecki OFMCap), GRM (Grupa Modlitewnego Reagowania) – tygodniowy post i modlitwa we wskazanych intencjach.

Autor książek, strony bytominside.pl, prowadzi rubrykę w „Głosie o. Pio”, bloga przebłyski.pl. Potrafi nawiązać z uczniami wieloletnie przyjaźnie.

Uczniowie o nim: Jego przewodnikiem w życiu zawodowym i prywatnym jest Jezus Chrystus. Szkoła jest jego drugim domem, a uczniów traktuje jak własne dzieci. Nigdy nie odmówi nam pomocy, nie tylko duchowej.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Jan Maniura Archiwum prywatne Jan Maniura

Zespół Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu

Pracuje również w Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu. Przygotowuje z uczniami przedstawienia religijne. Lekcje prowadzi w ciekawy sposób i z wielkim zaangażowaniem. Otwarty na potrzeby uczniów, chętnie ich słucha i pomaga im w lepszym zrozumieniu swojej wiary. Zaangażowany w życie parafii oblatów w Lublińcu, gdzie pełni posługę szafarza Komunii Świętej. Prowadzi własny kanał na YouTube „Nie bądź zielony”, poświęcony sprawom wiary.

O katechecie: Jest katechetą z pasją i zainteresowanym pracą z młodzieżą. Pokazuje uczniom, jak wiarę przełożyć na codzienne życie.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Krzysztof Mączyński Archiwum prywatne

Krzysztof Mączyński

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. Armii Krajowej w Gliwicach

Kształtuje wśród młodzieży wrażliwość na potrzeby innych, współpracuje i prowadzi akcje charytatywne dla Fundacji Betlehem Dom Chleba z Zabrza. Jest administratorem e-dziennika, szkolnej strony internetowej i Facebooka. Współorganizator osiedlowego festynu „Mam bzika na punkcie Sikornika”. Wyjeżdża z uczniami na pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. Zaangażowany w życie parafii NMP Matki Kościoła w Gliwicach.

Uczniowie o nim: Jest wybitnym nauczycielem, dzięki któremu chce się chodzić do szkoły. Potrafi nam przekazać wiedzę, jego słowa trafiają do nas. Daje nam prawo do własnego zdania. Jest sprawiedliwy, wyrozumiały, cierpliwy.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Arletta Mielcarek Archiwum prywatna

Arletta Mielcarek

Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego w Zabrzu

Opracowała autorski program nauczania religii. Organizowała i prowadziła rekolekcje dla uczniów. Nawiązała i koordynowała współpracę z Klubem Seniora w Zabrzu-Mikulczycach (m.in. spotkanie z zaproszonym misjonarzem). Zorganizowała festyn „Spotkanie pokoleń” dla społeczności lokalnej. Przygotowała projekt gimnazjalny „Z Chrystusem przez świat”. Uczestniczy w wydarzeniach związanych z Papieskimi Dziełami Misyjnymi, prowadzi koło misyjne w szkole. Dzięki niej szkoła otrzymała brązowy i srebrny certyfikat „Peru w Sercu Zabrza”. Nawiązała współpracę z misjonarzami, którzy odwiedzili szkołę. Prowadzi różne akcje pomocy dla Afryki (m.in. zbiórka okularów, telefonów).

O katechetce: Spotyka się z uczniami, którzy mają trudną sytuację rodzinną, życiową, są mniej zdolni lub mają problemy z zachowaniem, wspiera ich. Stara się poznać każdego swojego ucznia. Pomaga wychowawcom klas trafnie rozpoznawać pojawiające się w nich problemy, współpracuje z pedagogami i psychologiem.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Damian Pelczarski Archiwum prywatne

Damian Pelczarski

Zespół Szkół Samochodowych im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Gliwicach

Prowadzi w szkole koło fotograficzne, administruje stronę internetową i FB, redaguje BIP szkoły. Prowadzi projekt tworzenia albumów absolwentów. Organizuje imprezę „Wagary w Samochodówce”. Otrzymał wyróżnienie od uczniów za zaangażowanie w życie szkoły. Ukończył studia podyplomowe z historii, informatyki i techniki informacyjnej dla nauczycieli. Zaangażowany w akcje charytatywne: „Samochodówka na Trynku” (paczki świąteczne dla potrzebujących z parafii Matki Bożej Częstochowskiej), akcje pomocy na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych. Uczestniczy w życiu parafii Wszystkich Świętych, organizuje pielgrzymki piesze na Górę Świętej Anny i do Częstochowy. Propaguje honorowe krwiodawstwo – w styczniu 2018 r. otrzymał odznakę III stopnia honorowego dawcy krwi.

O katechecie: Jest sumienny i obowiązkowy, bezpośredni, wrażliwy i wyrozumiały. Zainteresowany problemami uczniów, dzieli się z nimi swoją wiarą.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Katarzyna Rode Archiwum prywatne

Katarzyna Rode

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miedarach

Współpracuje z parafią w Miedarach. Organizuje wyjazdy uczniów na czuwania modlitewne, na wycieczki. Współpracuje m.in. z Domem Pomocy Społecznej w Miedarach, redakcją Małego Gościa Niedzielnego. Gra na gitarze, dba o oprawę muzyczną rekolekcji szkolnych, spotkań i rekolekcji dla katechetów. Prowadzi kółko gitarowe dla uczniów. Jest współorganizatorem jasełek i misterium Męki Pańskiej w ogrodzie farskim w Miedarach, w którym uczestniczy około 100 aktorów. Pomaga w czasie letnich i zimowych wyjazdów oazowych parafii w Strzybnicy.

O katechetce: Jest wyjątkowym nauczycielem i człowiekiem. Dba o ciekawe formy przekazu wiedzy. Praca z uczniami jest jej pasją. Zawsze znajduje czas dla dzieci i młodzieży. Dla wielu ludzi jest autorytetem.

Kto będzie bohaterem katechezy?       Ewa Sitko Archiwum prywatne

Ewa Sitko

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gliwicach – Szkoła Podstawowa nr 38

Współpracuje z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym sióstr boromeuszek (dzieci przygotowują prezenty dla mieszkańców, wspólne kolędowanie, jasełka). Organizuje świąteczne kiermasze parafialne (pieczenie ciast z rodzicami, zbieranie funduszy dla Caritas – dla rodzin wielodzietnych i dzieci zaangażowanych w życie parafii). Współpracuje ze świetlicą socjoterapeutyczną „Łabędź”. Organizuje konkursy – Miejski Konkurs Szopek Rodzinnych, międzyszkolny na ozdobę świąteczną i plastyczno-recytatorski, konkurs na różaniec, na plakat reklamujący rekolekcje, przygotowuje przegląd kolęd i pastorałek. Współpracuje z parafią św. Anny w Gliwicach – parafialną Caritas i innymi grupami, prowadzi grupę Dzieci Maryi

O katechetce: Cieszy się szacunkiem uczniów, rodziców i współpracowników. W środowisku lokalnym znana jest z działalności pedagogicznej, charytatywnej i społecznej.