Gliwice dokładają do pieca

Materiał Partnera

dodane 28.02.2018 14:08

Jak najlepiej walczyć ze smogiem? Zmieniając stare piece na ekologiczne systemy ogrzewania. Dzięki pomocy miasta, mieszkańcy Gliwic mogą wymienić przestarzałe instalacje szybko, sprawnie, a co najważniejsze – tanio. Na modernizację ogrzewania można dostać nawet 24 000 zł, a na instalację pompy ciepła i termomodernizację budynku do 66 281 zł.

Gliwice dokładają do pieca Gliwice stawiają na nowe technologie, nic więc dziwnego, że chcą je wykorzystywać w walce o czystsze powietrze. Miasto wykorzystuje drony do kontroli dymu z kominów.

Śląska uchwała antysmogowa zabrania spalania na terenie województwa węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, flotów i mułów węglowych, a przede wszystkim – śmieci. Nakłada również na właścicieli przestarzałych pieców obowiązek ich wymiany na ekologiczne systemy grzewcze. Koszty modernizacji nie są małe, dlatego Miasto Gliwice od lat wspiera takie inicjatywy finansowo.

Ile można zaoszczędzić?

W ramach gliwickiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) można uzyskać zwrot nawet 80% tak zwanych kosztów kwalifikowanych. Do 8 tys. zł w przypadku systemów gazowych, węglowych i elektrycznych, a do 24 tys. zł w przypadku pomp ciepła. Co ważne, wniosek o dofinansowanie należy złożyć jeszcze przed zmianą systemu ogrzewania. Warto wiedzieć, że ubiegając się o dofinansowanie pompy ciepła, można wnioskować także o dotację do termomodernizacji budynku. Na docieplenie ścian można otrzymać do 17 617 zł, na docieplenie stropodachów lub dachów – 10 570 zł, a na wymianę okien i drzwi zewnętrznych – do 14 094 zł. Łącznie, na instalację pompy ciepła termomodernizację budynku można w ramach PONE otrzymać nawet 66 281 zł.

Jak to zrobić? To proste!

W programie PONE mogą wziąć udział mieszkańcy domów jedno- albo wielorodzinnych, którzy nie mają możliwości podpięcia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowaniem objęte są koszty wymiany nieekologicznych systemów na: ogrzewanie gazowe, elektryczne, węglowe lub pompy ciepła posiadające znak jakości EHPA-Q. Wniosek należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Gliwicach jeszcze przed wymianą pieca.

Szczegółowe informacje o programie PONE można uzyskać w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach, pok. 332, tel. 32 239-12-78 oraz u operatora PONE, tel.: 504-218-836. www.niskoemisyjne.gliwice.eu