GOSC.PL
publikacja 31.12.2017 00:00
Synod, 25-lecie diecezji i ogłoszenie nowego biskupa pomocniczego - tymi informacjami żył nasz lokalny Kościół w minionych 12 miesiącach. Ale było wiele innych wydarzeń, które nie umknęły Waszej - Czytelników, oraz naszej - dziennikarzy, uwadze. Przypomnijmy je sobie na zdjęciach.
Na początku roku w Boliwii została zamordowana Helena Kmieć, świecka misjonarka. Absolwentka Politechniki Śląskiej, w czasach studenckich związana była z gliwickim duszpasterstwem akademickim i uczelnianym chórem. Na zdjęciu: fotografia zmarłej w kościele akademickim w Gliwicach, gdzie została odprawiona Msza po jej śmierci.
Mira Fiutak /Foto Gość
W 25. rocznicę utworzenia metropolii katowickiej, a tym samym diecezji gliwickiej, 25 marca uroczystą Eucharystię w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła sprawowali duszpasterze archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej i opolskiej. Tego dnia bp Jan Kopiec otworzył I Synod Diecezji Gliwickiej.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość
Prezydent Andrzej Duda 4 kwietnia podpisał w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach ustawę metropolitalną dla Górnego Śląska i części Zagłębia. Prezydent zachęcał do dobrego współdziałania ponad "tradycyjnymi śląsko-zagłębiowskimi podziałami".
Joanna Juroszek /Foto Gość
31 maja minęło ćwierć wieku od ukazania się pierwszego numeru "Gościa Gliwickiego". Z tej okazji redakcja przygotowała wystawę, na której zebrane zostały publikacje i fotografie z najważniejszych wydarzeń z życia diecezji i regionu - od nominacji bp. Jana Wieczorka na pierwszego ordynariusza, aż po barwne relacje z Dni w Diecezji przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość
W lipcu pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To 15. polski obiekt na liście, a pierwszy na Górnym Śląsku. Na zdjęciu: Sztolnia Czarnego Pstrąga, jeden z najbardziej rozpoznawalnych tarnogórskich podziemnych zabytków.
Henryk Przondziono /Foto Gość
Gliwicka Ślubowana Piesza Pielgrzymka na Górę Świętej Anny 11 sierpnia po raz 250. dotarła do celu. Trasę z Gliwic pielgrzymi co roku pokonują zaledwie w jeden dzień.
Klaudia Cwołek /Foto Gość
Swój jubileusz obchodziła też Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która przeszła po raz 25. (choć ślubowane pielgrzymki z Gliwic wychodziły już od ponad 300 lat). Na szlaku do Maryi od 17 do 19 sierpnia wędrowało 1464 pielgrzymów.
Mira Fiutak /Foto Gość
W sierpniu w Alpach na granicy szwajcarsko-włoskiej zaginął ks. Krzysztof Grzywocz, kapłan diecezji opolskiej, znany rekolekcjonista i specjalista od duchowości. Po tygodniu zakończyły się oficjalne poszukiwania, a ks. Grzywocz został urzędowo uznany za zaginionego.
Anna Kwaśnicka /Foto Gość
Pierwsza sesja plenarna synodu diecezjalnego odbyła się 14 października. Po etapie prac w komisjach i zespołach parafialnych, na pierwszym spotkaniu omawiane i głosowane były projekty dokumentów o misjach i rodzinie.
Szymon Zmarlicki /Foto Gość
W czasie trzeciej sesji synodu, 18 listopada, została ogłoszona decyzja papieża Franciszka o mianowaniu ks. Andrzeja Iwaneckiego, dotychczasowego proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu, na biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej.
Klaudia Cwołek /Foto Gość
W 2017 roku bp Jan Kopiec poświęcił kilka kościołów na terenie diecezji gliwickiej. Były to nowe świątynie - Wniebowzięcia NMP w Olszynie i św. Jana Pawła II w Kośmidrach, ale też takie, które na poświęcenie czekały kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, jak kościół Matki Bożej Matki Kościoła w Lisowie czy św. Alberta Wielkiego w Gliwicach (na zdjęciu).
Szymon Zmarlicki /Foto Gość