Ich ślady zebrane w jednym miejscu

mf /PAP

dodane 30.11.2017 12:51

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich właśnie udostępnił internetową bazę, która jest efektem długich i żmudnych prac nad jej przygotowaniem.

Ich ślady zebrane w jednym miejscu Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach Mira Fiutak /Foto Gość

Baza o nazwie "Skarbnica wiedzy o dziejach Żydów na Górnym Śląsku" (www.skarbnica.muzeum.gliwice.pl) obejmuje szeroki zakres informacji związanych z dziejami tej społeczności na naszych ziemiach.

Jak podkreślała na etapie opracowywania zebranego materiału Karolina Jakoweńko, kierownik Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach, kwerenda objęła tak naprawdę cały świat i była to tytaniczna praca. Baza nie jest dziełem zamkniętym i wciąż będzie uzupełniana o nowe materiały.

W "Skarbnicy wiedzy” można znaleźć m.in. archiwalne zdjęcia i dokumenty oraz teksty historyczne. Docelowo będą tam również dostępne stare mapy czy opisy projektów edukacyjnych.

Baza składa się z dwóch części: historycznej i edukacyjnej. W pierwszej można znaleźć m.in. informacje o dziejach Żydów na Górnym Śląsku, związanych z nimi miejscowościach, żydowskich cmentarzach. Znajdą się tam również krótkie biogramy Żydów zasłużonych w różnych dziedzinach. Druga część obejmuje projekty edukacyjne organizowane przez Dom Pamięci Żydów Górnośląskich i gliwickie szkoły.

Strona dostępna jest w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jak podano na niej, projekt współfinansowany jest przez Goethe-Institut oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Do końca grudnia w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) można oglądać wystawę "Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970". Na przełomie stycznia i lutego planowane jest otwarcie ekspozycji o Górnoślązakach, Polakach i Niemcach, ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.