Zachęta do aktywności i nadziei

Hanna Czogalik

publikacja 08.10.2017 20:35

- Po raz 17. przypominamy nie tylko osobę Jana Pawła II, ale nade wszystko chcemy wydobyć z jego przesłania to, co powinno nami kierować - powiedział bp Jan Kopiec w gliwickiej katedrze z okazji XVII Dnia Papieskiego Ziemi Gliwickiej.

Zachęta do aktywności i nadziei Mszy św. przewodniczył bp gliwicki Jan Kopiec Hanna Czogalik

Pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją” odbył się 8 października XVII Dzień Papieski w gliwickiej katedrze. W ramach obchodów odprawiono Mszę św. pontyfikalną w intencji nauczycieli, katechetów i wychowawców. Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec.

- Gromadzi nas dzisiaj św. Jan Paweł II, papież rodu Polaków, papież z przełomu tysiącleci, papież, którego pamięć zasługuje na trwałe miejsce w naszych sercach i umysłach - powiedział na rozpoczęcie biskup gliwicki. - To okazja nie tyle do świętowania, ile do tego, żeby się wgłębić w przesłanie, które nam pozostawił. W przesłanie człowieka, który zachęca, żeby nie stać w miejscu. To stąd hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. Oznacza ono kwintesencję przemian świata, w których uczestniczymy. Chcemy go z nadzieją tworzyć lepszym.

We Mszy św. udział wzięli stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a w przygotowanie liturgii włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach.

Zachęta do aktywności i nadziei   Wierni modlili się w intencji nauczycieli, katechetów i wychowawców Hanna Czogalik - Dzisiejsza przypowieść o robotnikach w winnicy z przeraźliwą dokładnością ukazuje, co to znaczy nie umieć dobrze korzystać z darów, które Pan Bóg nam dał - mówił podczas homilii bp Jan Kopiec. - Winoroślą jesteśmy my wszyscy, ale w sposób szczególny obraz ten odnosi się do tych, którzy są włączeni w dzieło rozwijania i owocowania idei Kościoła, które głosił także nasz papież Jan Paweł II. Jako mieszkańcy tej ziemi jesteśmy poddani ciągłym wyzwaniom. W świecie obok poświęcenia, miłosierdzia, edukacji, wzajemnej pomocy jest także, niestety, ludzka zazdrość, egoizm, nienawiść, wojny, nieuczciwość. Potrzeba nam zaufania, szukania pomocy w świecie, który przekracza nasze ludzkie ograniczenia, ponieważ jesteśmy przeznaczeni do tego, żeby być uczestnikami życia godnego, które potrafi budować, rozwijać, życia, które pozwala każdemu pokoleniu wnosić swoją cząstkę w to, co nazywamy cywilizacją.

Kończąc homilię, biskup zaapelował, abyśmy nie rezygnowali z przypominania światu, jakimi powinniśmy być. Zauważył, że uczciwość będzie aktualna zawsze, a żadne egoistyczne potrzeby nie są usprawiedliwieniem do rezygnacji z pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, zachęcał: - Idźmy, nie bądźmy tylko konsumentami, ale pokazujmy jak pięknie kształtować świat, nie dlatego, że nam się tak podoba, ale dlatego, że jesteśmy do tego powołani.

Zachęta do aktywności i nadziei   Uczniowie SP im. Jana Pawła II wzięli udział w przygotowaniu liturgii Hanna Czogalik - Idźmy naprzód, nikogo nie odrzucając, dzieląc się dobrem, ale zawsze pochylając się z pokorą i szacunkiem, nad każdym człowiekiem. Takie jest główne przesłanie „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. Wydobywać tych ludzi, którzy mają ograniczone możliwości materialne, a którzy zasługują na to, by być naszą radością w przyszłości - powiedział biskup na zakończenie Mszy św., życząc wszystkim uczestnikom odważnego, pełnego nadziei podążania naprzód.

Po Eucharystii przeprowadzono zbiórkę na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a na placu przykatedralnym Grupa Maltańska oferowała słynne papieskie kremówki, z których dochód przeznaczony będzie na organizację Opłatka Maltańskiego dla ubogich.