Różańcowa świątynia

Anna Szadkowska

|

Gość Gliwicki 34/2017

publikacja 24.08.2017 00:00

To prawdziwy „olbrzym” wśród drewnianych kościołów naszej diecezji. Góruje też nad wieloma z nich wiekiem – ma już ponad 400 lat.

Kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie.  Na pierwszym planie kapliczka z figurą św. Krzysztofa  – strzeże pojazdów gości przybyłych do świątyni. Kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie. Na pierwszym planie kapliczka z figurą św. Krzysztofa – strzeże pojazdów gości przybyłych do świątyni.
archiwum diecezji gliwickiej

Kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie jest zupełnie wyjątkowy – zarówno ze względu na oryginalną konstrukcję, jak i znakomite, manierystyczne wyposażenie wnętrza, które w zdecydowanej większości przetrwało w niezmienionej formie do dziś. To jedna z największych zachowanych drewnianych świątyń w Polsce.

Bogata konstrukcja i wnętrze

Jako pierwszy na Śląsku został zbudowany na planie krzyża greckiego, co należy do rzadkości. W ramionach transeptu (nawy poprzecznej, występującej tylko w nielicznych drewnianych kościołach) posiada obszerne, trójbocznie zamknięte kaplice. Od frontu dobudowana jest wieża na planie kwadratu, górą przechodzącego w ośmiobok, zwieńczona ośmiobocznym dachem – również bardzo rzadko stosowane rozwiązanie.

Dostępne jest 22% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.