Wzbijajcie się do lotu

mp

dodane 15.08.2017 14:31

Pasterze i wierni trzech diecezji obchodzili w Rudach odpust metropolitalny oraz jubileusze biskupów.

Wzbijajcie się do lotu Biskupi na odpuście metropolitalnym w Rudach Marek Tomasiak

W uroczystość Wniebowzięcia NMP pasterze, kapłani i wierni archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej i opolskiej oraz obchodzili w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odpust metropolitalny.

W słowach powitania na początku Eucharystii biskup gliwicki Jan Kopiec powiedział, że "rytm spotkań w dniu, w którym Kościół zwraca uwagę na wniebowziętą Maryję" tworzy ważne ogniwo łączące metropolię z dziedzictwem cystersów, których spuścizną są kościół i Stare Opactwo w Rudach.

- Nawet te mury, które zostały podniesione z ruin, pokazują, że od ludzkiej nienawiści i złości jest jednak silniejsze życie, które ma przynosić pozytywne i dobre owoce - podkreślił.

Bp Kopiec przypomniał też, że tegoroczne uroczystości nabierają szczególnie radosnego charakteru z powodu 25. rocznicy utworzenia metropolii, "co na wieki będziemy zawdzięczali świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i jego przenikliwej, perspektywicznej wizji".

W homilii biskup opolski Andrzej Czaja zauważył, że Maryja wielokrotnie zstępowała z nieba na ziemię w objawieniach, by przekazać ludziom konkretną treść od Boga, która - jak zaznaczył - jest przypomnieniem tego, co od początku głosił Jezus Chrystus. Nawiązał zwłaszcza do mających miejsce 100 lat temu objawień w Fatimie i przesłania, jakie za pośrednictwem pastuszków Matka Boża zostawiła ludzkości.

Na zakończenie Mszy bp Czaja życzył wiernym szczególnie jednej łaski: - Spoglądajcie na Maryję, pokorną, wniebowziętą służebnicę Pana, i wzbijajcie się do lotu ku niebu, bo nie godzi się nam zmarnować łaski Chrystusowego zbawienia w przelanej przez Niego na krzyżu Boskiej krwi.

Do 25. rocznicy utworzenia metropolii katowickiej nawiązał także arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Przypomniał słowa papieża Franciszka, jakie skierował do polskich biskupów w zeszłym roku przy okazji Światowych Dni Młodzieży - że człowiek potrzebuje bliskości, czułości i miłosierdzia Kościoła, i właśnie temu celowi miała służyć nowa organizacja Kościoła w Polsce i na Górnym Śląsku. - Struktury są w służbie ewangelizacji - podkreślił abp Skworc.

Odpust metropolitalny w Rudach tradycyjnie jest też okazją do świętowania jubileuszy pasterzy trzech diecezji. W tym roku nieobecny na uroczystościach abp Alfons Nossol (emerytowany biskup opolski) obchodzi 85. rocznicę rodzin, 60-lecie kapłaństwa i 40 lat sakry biskupiej, abp Damian Zimoń (emerytowany biskup katowicki i pierwszy metropolita górnośląski) w grudniu będzie świętował 60-lecie kapłaństwa, a bp Gerard Kusz (emerytowany biskup pomocniczy diecezji gliwickiej) obchodzi 55-lecie kapłaństwa i przypadającą dokładnie dzisiaj 32. rocznicę święceń biskupich.